Znojemské okurky, Znojemské vinobraní a Hudební festival Znojmo – to jsou tři věci, které se nepochybně při vyslovení tohoto jména vybaví každému z nás. Toto úžasné město se zajímavou historií vám toho ale může nabídnout ještě mnohem více.

Znojmo najdeme na břehu řeky Dyje v Jihomoravském kraji blízko hranice s Rakouskem. Poskytuje domov více než 34 tisícům obyvatel a jde tak o druhé největší centrum tohoto kraje. Ještě v roce 2002 šlo o okresní město, později byl tento statut zrušen.

Historie města Znojmo

Znojmo

První známky osídlení v této oblasti pocházejí již z doby prehistorické. Sklaní ostroh naproti dnešního městského centra poskytoval ideální místo pro vybudování opevněného hradiště a přilehlých usedlostí. Toto hradiště mělo za úkol střežit a udržovat brod přes řeku Dyji, přes který procházela významná podunajská obchodní stezka. Znojmo se nejvíce proslavilo po dobytí Moravy Přemyslovci, kteří v něm ihned založili důležité správní centrum. Začalo bohaté období architektonického i kulturního rozvoje.

V roce 1222 povýšil Přemysl Otakar I. Znojmo na královské město, což mu přineslo další privilegia. Jan Lucemburský se bohužel k městu tak otcovsky nechoval a několikrát ho použil jako zástavu pro splacení svých obrovských dluhů. Z této rány se město již nikdy nevzpamatovalo a posledním pomyslným hřebíčkem do rakve byla rozsáhlá morová epidemie v 17. století, která zdecimovala velkou většinu jeho obyvatel. Slibný rozvoj související s budováním železnice a obchodních cest v 18. a 19. století ukončila první světová válka, proto dnes známe Znojmo jako spíše malé a nepříliš významné české město.

Pro plánování výletů či dovolené je třeba nějaká inspirace, hodí se katalogy cestovek nebo můžete využít internetové stránky ZDE"

Významné akce ve Znojmě

Kulturní věhlas ovšem velikost města dalece přesahuje. Například Hudební festival Znojmo vítá každý rok více a více návštěvníků a byl dokonce nucen vydělit některá svá obsáhlá pásma a vytvořit další podfestivaly, například Znojmo Jazz Fest nebo VOC festival Znojmo.

Velmi známé je i Znojemské historické vinobraní, které připomíná návštěvu Jana Lucemburského. Chutná vína doprovází bohatý kulturní program, zakončení velkolepým průvodem krále s jeho manželkou a dvořany.

Znojmo – turistické cíle

Rotunda svaté Kateřiny

Tato významná památka pochází již z rané doby historie města, konkrétně z 12. století. Byla zapsána i na seznam Světového kulturního dědictví UNESCO: návštěvníky lákají především velmi dobře zachované půvabné nástěnné malby, které zpodobňují vládnoucí přemyslovská knížata a krále.

Znojemské podzemí

Největší systém podzemních chodeb a sklepů na území České republiky přivítá každý rok tisíce návštěvníků. Je dlouhý téměř 27 km a v některých místech se dělí až do čtyř pater. První chodby byly vybudovány již ve 14. a 15. století. Sloužily především k uskladnění potravin a nápojů a také jako úkryt před nepřáteli v nebezpečných časech.

Národní park Podyjí

I když se tato významná přírodní památka nenachází přímo na území města, rozhodně bychom ji neměli vynechat. Velké plochy nedotčené přírody se mohou pochlubit mnoha vzácnými druhy flóry a fauny. Roste zde například brambořík nachový, koniklec velkokvětý nebo 18 druhů orchidejí. Ze zvířat jsou nejvýznamnější ptáci – s trochou štěstí můžete při své procházce narazit na dudka, čápa černého, výra velkého, ale také na četné zástupce hmyzu, třeba kudlanku nábožnou nebo roháče obecného. Nejvhodnějším obdobím pro návštěvu je jaro a léto.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *