Malá africká zemička s tropickým podnebím a řekou se zvučným názvem. Složení obyvatel Zimbabwe je velmi pestré a nevšední kolorit domorodých vesnic slouží jako vděčný motiv pro fotografie z dovolené.

Zimbabwe nebo také Republika Zimbabwe je vnitrozemský stát ležící na africkém jihovýchodě. Milovníci historie mohou tuto zemi znát pod označením Rhodesie. Sousedí hned se čtyřmi státy; Botswanou, Jihoafrickou republikou, Mozambikem a Zambií. Hlavním městem je Harare, měnou americký dolar.

Historie a geografie

Velké Zimbabwe

Už ve 3. století n. l. se na území Zimbabwe scházely bantuské kmeny, které pěstovaly především čirok a proso a vyráběly nádherné umělecké předměty z mušlí. O dvě století později Byli vytlačeny kmeny Wakarangů. Nejznámější raná historie se však pojí s kulturou známou jako Leopardí Kopje, která vyústila v první stabilnější říši známou jako Velké Zimbabwe (1250-1400 n.l.). Moderní historie této země se pojí především s Britskou Jihoafrickou společností. Od roku 1890 byla země okupována armádou. Po krachu BJS připadlo území Zimbabwe přímo Spojenému království a vznikl zde protektorát Severní Rhodesie. Nezávislost na Británii byla vyhlášena až v roce 1965 a to překvapivě prostřednictvím úzké skupiny přistěhovaleckých bělochů. Oficiálně uznaná byla ovšem Republika Zimbabwe až roku 1980.

Pro plánování výletů či dovolené je třeba nějaká inspirace, hodí se katalogy cestovek nebo můžete využít internetové stránky ZDE"

Převážnou většinu území Zimbabwe zabírá náhorní plošina Matabele. Průměrná výška se tu pohybuje mezi 1000-1200 metry nad mořem. Nejníže leží údolí řeky Zambezi a bezodtoková pánev Makgadikgadi. Protékají tudy také řeky Limpopo a Sabi. Velký vliv na horké tropické podnebí mají monzunové deště a pasáty. Nejvyšším bodem je hora Nyangani (2 592 m.n.m.).

Zimbabwe – turistické cíle

Velké Zimbabwe

Velké Zimbabwe patří k nejznámější africkým stavbám požívajícím mezinárodní ochranu pro kulturní a přírodní dědictví UNESCO. Celý komplex tvoří asi 300 staveb tvořených kamenem nebo hlínou, ty nejstarší pocházejí už z 11 století n.l. Velké Zimbabwe bylo také centrem čilého obchodu. Slonovina se zde vyměňovala například za arabské mince nebo čínské šperky. Součástí chráněného prostoru jsou také unikátní jeskynní malby od nejstarší obyvatel země.

Viktoriiny vodopády

Asi nejznámější a zároveň nejširší vodopády světa leží na řece Zambezi. Objevil je známý cestovatel David Livingstone a v nejvyšším místě padá voda dolů až ze 103 metrů. V jejich okolí je možno podnikat mnoho aktivit – od jízdy na slonech přes bungee jumping až po přelety helikoptérou.

Národní park Matusadona

Jde o jedno z nejlepších míst pro pozorování nosorožců, na jaká můžete v Africe narazit. Zdejší populace je totiž velmi početná. Park leží u východního cípu jezera Kariba a je známý také svými jedinečnými rozhledy do krajiny.

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *