Když se řekne Žďár nad Sázavou, většina z nás si vybaví blízký poutní kostel sv. Jana Nepomuckého stojící na Zelené hoře. Toto půvabné město ale může svým návštěvníkům nabídnout ještě mnohem více.

Původně šlo o dva samostatné celky – Město Žďár a zámek Žďár, sloučené pod společným názvem Žďár nad Sázavou. Najdeme ho v kraji Vysočina v centrální části Českomoravské vrchoviny na řece Sázavě. Dnes hostí přibližně 21 000 obyvatel a každý rok poskytne zajímavé povyražení mnoha tisícům turistů.

Historie města Žďár nad Sázavou

Žďár nad Sázavou

První známky historického osídlení v této oblasti pocházejí z roku 1 100. šlo o osadu chránící významnou obchodní stezku ležící v blízkosti současného zámku. Až do doby husitských válek šlo o velmi významné město, z vydrancování husitskými vojsky se ale nikdy úplně nevzpamatovalo a i přes četné snahy krále Jiřího z Poděbrad potupně upadalo.

Na město povýšil Žďár nad Sázavou až olomoucký biskup, kardinál František z Ditrichštejna, který ho v roce 1607 získal do osobního vlastnictví. Po Bitvě na Bílé hoře pozval do města řád františkánů, kteří se spolu s místními cisterciáky postarali o velké množství náboženských budov (dnes významných památek) ve městě a jeho okolí.

Pro plánování výletů či dovolené je třeba nějaká inspirace, hodí se katalogy cestovek nebo můžete využít internetové stránky ZDE"

Za osvícenských reforem Josefa II. byl místní klášter zrušen a do budovy se přestěhovalo správní centrum panství a sídlo okresního soudu. Další rozvoj městu přineslo železniční spojení, vybudované v letech 1898-1905. Po druhé světové válce získal Žďár nad Sázavou své současné jméno a nevyhnula se mu ani rozsáhlá asanace v 70. letech, která ho připravila o velké množství historických budov, které musely ustoupit nové zástavbě.

Žďár nad Sázavou – turistické cíle

Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře

Tento skvost barokní gotiky byl na seznam UNESCO zapsán v roce 1994. pochází z pera významného návrháře a architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela. Ceněný je na něm jeho unikátní tvar donekonečna adorující posvátné číslo pět, vztahující se ke sv. Janu Nepomuckému (podle legendy se nad tělem tohoto světce objevilo po smrti pět hvězd symbolizující latinské slova TACUI – mlčel jsem).

Regionální muzeum

Původně šlo o tvrz postavenou hamerníkem Kuncmanem na počátku 14. století. Kromě trvalé expozice v Moučkově domě zabývající se historií regionu je zde každý rok k vidění několik zajímavých výstav s rozmanitými tématy.

Kostel svatého Prokopa

Římskokatolický chrám ve Žďáru nad Sázavou je velmi významnou dominantou města. Zaujme především svým interiéry se síťovou dělenou klenbou a půvabnou výzdobou.

Veselíčko a hrající orchestrión

Za zajímavými cíli se vyplatí zamířit i do okolí města. Například Veselíčko se stejnojmennou železniční stanicí nabízí pohled na jeden z posledních plně funkčních orchestriónů na našem území.

 

Další články z rubriky

Štítky: , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *