Tento africký vnitrozemský stát je známý svým multikulturním složením (hovoří se zde více než 70 jazyky) a také Viktoriinými vodopády, které sem jezdí obdivovat turisté z celého světa. Oblíbené jsou také četné národní parky.

Zambie nebo také Zambijská republika leží zhruba uprostřed Afriky. Nemá přístup k moři a mezi její sousedy patří Tanzanie, Mosambik, Malawi, Angola, Botswana, Zimbabwe, Namibie a Konžská demokratická republika. Hlavním městem je Lusaka a platidlem zambijská kwacha. Oficiální jazykem je angličtina, ale kromě ní se zde hovoří také celou řadou místních jazyků, například lunfa, tonga nebo chichewa.

Historie a geografie

Zambie - Viktoriiny vodopády

Archeologické nálezy potvrzují, že na území Zambie se lidská osídlení nacházela už před mnoha miliony let. Původními obyvateli byli kmeny Khoinů a Sanů, které ale vytlačila neustále se rozrůstající bantuská invaze. Nejznámějším historickým státním celkem je říše Barotsů (nebo také Loziů), které zde vznikla v 18. století.

Zambie byla významným cílem hned několika známých cestovatelů. V 19. století ji jako první navštívil skotský cestovatel David Livingstone (objevitel Viktoriiných vodopádů) a o dvacet let později sem přicestoval i známý český lékař Emil Holub. Právě on zpracoval první etnografickou knihu a podrobně zmapoval několik velkých zambijských toků.

Pro plánování výletů či dovolené je třeba nějaká inspirace, hodí se katalogy cestovek nebo můžete využít internetové stránky ZDE"

Správu nad územím získala od kmene barotsů Britská Jihoafrická společnost a vyhlásila zde protektorát Severní Rhodésie. Nezávislá Zambijská republika byla vyhlášena v roce 1963.

Zambii tvoří z velké části lehce zvlněná náhorní plošina s riftovým údolím na východě. Nejvyšší bod najdeme v pohoří Manfinga Hills (2 164 m.n.m.), není však oficiálně pojmenován. Podnebí je převážně tropické s obdobím dešťů trvajícím od listopadu do března. Průměrné letní teploty se pohybují okolo 24 °C. Z přírodního bohatství stojí za zmínku bohaté zásoby mědi, olova, zinku a kobaltu. Většina země je tvořena savany a listnatými lesy.

Zambie – turistické cíle

Viktoriiny vodopády

Mosi-oa-tunya alias Hromový kouř – tak zní domorodé pojmenování Viktoriiných vodopádů. Najdeme je asi 8 kilometrů od města jménem Livingstone na hranicích se Zimbabwe. Celé vodopády měří 1 700 metrů a voda zde místy padá až ze 100 metrové výšky. Za zmínku stojí také krásné vodopády Ngonye.

Národní park South Luangwa

V Zambii se nachází hned 11 národních parků, přičemž nejznámější z nich je South Luangwa se svou velkou populací slonů afrických. Příroda zde patří podle hlasování britského deníku mezi 10 nejkrásnějších na zemi. Za návštěvu také stojí parky Sioma Ngwez a Kafue.

Jezero Tanganyika

Toto nejdelší na světě láká především svou rozmanitostí ryb a jiných vodních živočichů. Na některých místech se v něm můžete i vykoupat a k návštěvě vás určitě zlákají i četné domorodé vesnice ležící na jeho březích. Seznámíte se zde s místními zvyky a můžete si vyzkoušet i rybolov, pokud vám nevadí vstávat hodně brzy ráno.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *