Cestování do tropických či subtropických krajin je s naší zemí spjaté od nepaměti a spousta lidí s toulavýma nohama se do těchto končin vydává už na pravidelné bázi, ostatně zkuste zapátrat, kolik vašich známých či přátel pravidelně tráví chladnější měsíce roku v Barmě, Thajsku nebo Indonésii, a to zdaleka nejenom v turistických letoviscích. Při každé výpravě do končin pralesa i do méně obydlených koutů Evropy je proto vhodné myslet na svou bezpečnost nejen, co se týče řekněme osobní bezpečnosti na cestě, ale také na nezávadnost potravin a zejména pitné vody. Z historie dobře víme, jakých komplikovaných nákaz byla zdrojem kontaminovaná pitná voda, a tak bychom v tomto neměli riskovat, chceme li se z cest vrátit bez větších problémů.

Techniky dezinfekce vody na cestách

V dnešní době s sebou naštěstí není nutné vláčet rozměrné přístroje na desinfekci vody či ji složitě převařovat. Voda se dá na cestách filtrovat v zásadě třemi základním technikami

●       Filtrace vody

●       Chemické čištění

●       Čištění vody pomocí UV záření

Každé z těchto řešení má své výhody i nevýhody, a rovnou také můžeme konstatovat, že žádné z nich není univerzálně použitelné do každé situace. Kdyby takové existovalo, pak by už nebylo třeba žádných jiných – začněme ale u krátkého popisu každé z vyjmenovaných technik.

Voda

Výhody a nevýhody technik mobilní filtrace vody

Mechanická filtrace vody je vhodné zejména na odstranění zákalu a jiných forem znečištění vody, hlavně sedimenty a pevnými částicemi a některým většími druhy bakterií či prvoků. Její velká výhoda spočívá v tom, že nenechává stopy pachuti a pomůže odstranit i některé chemické látky při použití uhlíkového filtru. Nevýhodou ovšem bývá nutnost použití poměrně velkého množství práce v ručních čerpadlech, tím pádem delší časová dotace potřebná k filtraci a skutečnost, že tento druh vyčištění vody nepomůže proti některým virům.

Chemická filtrace je snadná, levná a poměrně účinná proti drtivé většině biologických složek. Stačí jedno použití roztoku či tablet a vaše voda může být čistá i po několik dní, nicméně samotný desinfekční proces může trvat i několik hodin a celkem často zanechává ve vodě nepříjemnou pachuť. Samozřejmě existují i velmi nenápadné přípravky, kdy jejich přítomnost ve vodě prakticky nepoznáte, tam ale zase většinou bývá vyšší cena za pořízení. Chemické čištění vody také neřeší její mechanické nečistoty, sedimenty a pevné částice.

Čištění pomocí UV záření je v současnosti nejoblíbenějším systémem sanitace vodních zdrojů, proto se používá i při úpravě pitné vody v evropských městech a obcích. UV záření spolehlivě zlikviduje všechny nebezpečné organismy a její použití je časově nenáročné. Nevýhodou ovšem bývá nutnost použití baterií, ale i toto je dnes řešeno poměrně elegantně pomocí solárních článků a např. Nejpokroročilejčí současná řada výrobků na čištění vody Steripen Ultra je navíc vybavena microUSB koncovkou na snadné dobíjení přes moderní power banky nebo z laptopů. Jedinou nevýhodou čištění vody pomocí UV záření je skutečnost, že daná voda musí být prosta mechanických nečistot a zákalů, nicméně i toto se dá řešit pomocí sady filtrů Steripen, které použijete ještě před samotným čištěním pomocí UV záření.

Sečteno a podtrženo, pokud nejste pravidelně cestujícím dobrodruhem a vodu potřebujete dezinfikovat jen občas, investujte do lepších tablet či roztoků. Pokud to ale s cestováním myslíte vážně a jezdíte do oblastní s nespolehlivými zdroji vody pravidelně, určitě sáhněte po UV dezinfikátoru ve spojení s pár mechanickými filtry. Určitě nebudete litovat!

Další články z rubriky

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *