Již dva roky existuje přímé vlakové spojení z České republiky do Chorvatska. Jízda vlakem do Chorvatska trvá sice o něco déle, než pokud se rozhodnete jet vlastním autem nebo autobusem, ale je o mnoho pohodlnější.

Od poloviny června do konce srpna nabízí České dráhy sezónní spoj (Praha, Brno) mířící do chorvatského hlavního města Záhřeb a do oblíbeného letoviska Split. Cesta trvá přibližně 23 hodin (do Splitu) a lze ji absolvovat v lůžkových vozech za velmi přijatelné ceny.

Vlakem do Chorvatska

Vlakem do Chorvatska

Speciální „výletní“ chorvatské vlaky jsou vypravovány 2x týdně a to v úterý a v pátek. Zpáteční spojení přijíždí ve středu a v sobotu. Vlaky vyrážejí v dopoledních hodinách, stačí si tedy vychutnat odpolední jízdu, ráno si trochu déle přispat a oběd si už pohodlně vychutnáte přímo u Jadranu.Jízda trvá necelých 23 hodin, pokud nenabere rychlík po cestě menší zpoždění.

Vlakové soupravy uhánějící do Chorvatska jsou opatřeny lůžkovými vozy s kvalitní klimatizací. Po celou dobu je přítomen stevard, který roznáší objednané občerstvení a nápoje (teplé i studené) a je ochotný poskytnout jakékoliv informace i cílových destinacích, zejména co se ubytování a zajímavých památek týká.

Pro plánování výletů či dovolené je třeba nějaká inspirace, hodí se katalogy cestovek nebo můžete využít internetové stránky ZDE"

Lůžkové vozy jsou rozděleny do tří cenových tříd. Kategorie Tourist nabízí oddíly pro tři osoby, rozdělené podle pohlaví. Skupina tvořená členy různých pohlaví může být ubytována společně za menší příplatek. Kategorie Double je určená pro dvojice bez rozdílu pohlaví a skupina Single umožňuje komfortní cestování osamoceným turistům, kteří si nepřejí být při jízdě vlakem nikým rušeni. Při zakoupení nabídky lůžkového vozu Single je třeba mít u sebe platnou jízdenku do 1. třídy.

Děti do šesti let mohou v lůžkovém voze cestovat zdarma (bez nároku na vlastní postel). Starší děti (do 15 let) platí poplatek poloviční a mají k dispozici plnohodnotné spací lůžko.

Jak je to s cenami

Zpáteční jízdenka je nejdražší, pokud cestujete samostatně. Tehdy vyjde asi na 5 250 Kč, při použití In Karty pak asi 4 000 Kč. Cestující dvojice zaplatí v prvním případě 8 400 Kč a s In kartou už jen 6 500 Kč. Skupiny nad 5 osob jsou odbavovány standardní mezinárodní jízdenkou se speciálními tarify.

K ceně jízdenky je vždy nutné připočíst ještě poplatek za použití lůžkového vozu. U třídy Tourist jde přibližně o 600 Kč, u třídy Double 900 Kč a nejvíce si připlatí Single – cca 2 100 Kč. Ceny platí pro jeden směr.

Mimo sezónu se lze do dostat vlakem do Chorvatska o něco obtížněji. Běžně používané spoje začínají v Praze a směřují do Vídně, kde je nutné přestoupit na vlak mířící do Chorvatského Záhřebu – cesta bude trvat asi 22 hodin. Odsud je poté možné zvolit běžný lokální vlak k cestě do požadované destinace. Chorvatská vlaková spojení jsou poměrně komfortní a přesná.

Další články z rubriky

Štítky: , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *