Země, která až donedávna stála ve stínu Číny a jejíž obyvatelé se až dnes snaží najít svou národní identitu. Je to také země přátelských lidí, divokých zvířat a netradičních turistických zážitků.

Vietnam nebo také Vietnamská socialistická republika (VSR) leží v jihovýchodní Asii, přesněji ve východní části poloostrova Zadní Indie. Její břehy omývá Jihočínské moře a sousedí hned se třemi státy: Laosem, Kambodžou a Čínou. Hlavním městem je Hanoj, platí se zde vietnamskými dongy. Více než 80% obyvatel je bez vyznání, i když jsou tu na každém kroku cítit budhistické myšlenky. Lidí tu žije přes 90 milionů a jen tak mimochodem se jim neříká Vietnamci ale Vietové.

Historie a geografie

Vietnam

Historické počátky současného Vietnamu spadají do období 1400 – 2 000 let př. n. l. Nejznámější starověkou kulturou je asi Dong Son (1200 př. n. l.), jejíž obyvatelé ovládli mistrovství výroby nádherných měděných kotlů a zbraní. Legendární je pak zakládající dynastie Vietnamu Hồng Bàng. Už v 1. století před Kristem si podmanili Vietnam čínští Chanové a tato nadvláda se udržela dalších 7. století.

Další historii země poznamenala především francouzská kolonizace a pak samozřejmě Vietnamská válka, ve které se silně angažovaly Spojené státy Americké. Samostatnost byla v zemi vyhlášena v roce 1945.

Pro plánování výletů či dovolené je třeba nějaká inspirace, hodí se katalogy cestovek nebo můžete využít internetové stránky ZDE"

Vietnamu se říká země hor a nížin. Nížiny najdeme spíše při pobřeží, vnitrozemí je pak hornaté. Nejvyšší bodem je hora Fa Si Pan (3 144 m.n.m.), ale velikánů nad 3 000 metrů nadmořské výšky je tu více. Život v zemi ovlivňují také časté tajfuny a vydatné deště. Charakteristickými krajinotvornými prvky jsou pak tropické lesy a rýžová pole. Nesmíme také zapomenout na Rudou řeku, která je nejdelší a nejvodnatější řekou ve Vietnamu.

Vietnam – turistické cíle

Národní park Cat Tien

Jedna z unikátních biosférických rezervací zapsaná i na Seznamu světového a přírodního dědictví UNESCO. Stále zde přežívá například životaschopná populace vzácného nosorožce jávského. K vidění je také krokodýl siamský a velké množství rostlin a ptáků.

Zátoka Ha Long

Nádherný krajinný prvek, ve kterém se mísí širá hladina se siluetami více než 3 000 malých ostrůvků. Na některé z nich se dá dojet lodí, jiné jsou člověku zcela nepřístupné. Pokud hledáte místo pro nádherné fotografie ze svých cest, jste tu správně.

Město Hue

Tato historická metropole leží v centrální části pobřeží Vietnamu. Její výhodná poloha ji ve starověku přinesla pověst významného obchodního uzlu a dnes z de díky tomu můžeme obdivovat řadu hodnotných historických památek. Nádherná je například pagoda Thien Mu, královská hrobka nebo pozůstatky hradeb městské pevnosti.

Metropole Hanoj

Hlavním město Vietnamu je pověstné především mísením kultur a stylů, které v jeho ulicích plynou naprosto přirozeně. Velká tržiště i restaurace s mezinárodní kuchyní zaujmou každého návštěvníka. Různorodější lidské mraveniště byste i v Asii jen těžko hledali.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *