Pokud si libujete v netradičních cestovatelských zážitcích a nebojíte se vydat tam, kam se před vámi dostalo jen málo lidí, určitě si do diáře zapište ostrovní stát Vanuatu. Nádherná příroda, luxusní čisté pláže, milí obyvatelé a značná odlehlsot je tím, co na ostrovy Vanuatu každým rokem přiláká několik stovek turistů, dychtících po autentických a jedinečných vzpomínkách.

Vanuatu nebo také Vanuatská republika je ostrovní stát ležící v oblasti Melanésie v Oceánii. Někde ho můžete najít ještě pod starým koloniálním názvem Nové Hebridy. Nejbližšími sousedy jsou Nová Kaledonie (500 km) a Austrálie ( 2 350 km). Hlavním městem je Port Vila (Efate), do kterého se lze dostat letadlem, letecky se dostanete ještě do Luganville, zbytek je třeba zvládnout lodí nebo pěšky.

Vanuatu hostí asi 250 000 obyvatel s převážně křesťanským vyznáním. Zřízením jde o parlamentní republiku a úředními jazyky jsou angličtina, francouzština a bislamština. Měnou je vanuatský vatu (VUV).

VanuatuHistorie a geografie

První ostrovem, který byl objeven evropskými mořeplavci, konkrétně Pedrem Fernedézem de Queirósem byl Espiritu Santo (Duch svatý), který tak námořníci pojmenovali, protože se domnívali, že narazili na nový a bájný kontinent Terra Australis. Omyl vyvrátil až 0 150 později až francouzský kapitán Louis-Antoine de Bougainville. V polovině 19. století se pro evropské obchodníky stalo Vanuatu významným zdrojem santálového dřeva a ještě později i místem, odkud bylo možné získat spolehlivé otroky. Nezávislost na Francii a Spojeném království vyhlásilo Vanuatu až v roce 1980, je tak jedním z nejmladších států světa.

Pro plánování výletů či dovolené je třeba nějaká inspirace, hodí se katalogy cestovek nebo můžete využít internetové stránky ZDE"

Vanuatu tvoří celkem 83 ostrovů a ostrůvků, které z leteckého pohledu tvoří písmeno Y. Jde o typický ostrovní stát s korálovými útesy, plážemi s jemným pískem i činnými sopkami. Podnebí je tropické a rovníkové s průměrnou roční teplotou. mezi 22-27 °C. Nejvyšším bodem je Tabwemasana (1877 m. n. m.).

Turistické cíle

Pláž Champagne Beach

Champagne Beach je označována jako jedna z nejkrásnějších pláží světa. Může se pochlubit jemným bílým pískem a azurovou vodou, která se svažuje do nádherné laguny s korálovými útesy a bohatým podmořským životem. Místní ji navíc téměř nenavštěvují, protože vstupné je na zdejší poměry astronomické – rovných 250 Kč. Pláž ale nikdy není přecpaná a může se dokonce stát, že na ní budete úplně sami.

Lákadlo potápěčů – Million Dollar Point

Americká základna Segond Channel, která na Vanuatu vznikla během druhé světové války, dnes dává potápěčům netušené možnosti. Při odsunu z ostrovů se totiž armád zbavila nepotřebných věcí jednoduše – hodila je do moře, kde je dnes s velkým nadšením objevují potápěči na místě známém jako Million Dollar Point.

Vrak americké lodi SS President Coolidge

Další oblíbený cíl potápěčů leží v hloubce 21 až 73 metrů v blízkosti města Luganville. Loď se potopila v roce 1942 po nešťastném zásahu dvou min. Dodnes patří k nejlépe přístupným a nejzachovalejším vrakům lodí na světě.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *