Bývalá svazová republika Sovětského svazu je známá svým přísným politickým režimem. Své jméno pochází od chána Oz Bega, které zde vládl ve 14. století. Kromě památek spojených s islámskou kulturou sem turisté jezdí i za stavbami pocházejícími až z doby Perské říše, se kterou je historie Uzbekistánu velmi těsně spjata.

Uzbekistán nebo také republika Uzbekistán leží ve vnitrozemí střední Asie. Sousedí hned s pěti státy: Afghánistánem, Turkmenistánem, Tádžikistánem, Kazachstánem a Kyrgyzstánem. Hlavním městem je Taškent, měnou sum (UZS). Počet obyvatel je odhadován na 30 milionů, převažujícím náboženstvím je islám (sunnitští muslimové).

Historie a geografie

Uzbekistán

První zmínky o území Uzbekistán use objevují v souvislosti se sásánovskou Perskou říší 3. století n.l.). O pět století později dobyli území arabové, kteří ji násilně islamizovali a aby toho nebylo málo, prohnal se tudy ještě v roce 1219 Čingischán s celou svojí armádou. Od šestnáctého století přestali být Uzbekové v područí jiných národů a založili na svém území několik menších států, které mezi sebou navzájem válčily. Této rivality využilo v 19. století carské Rusko a Uzbekistán si podmanilo. Cesta ke konečné samostatnosti byla trnitá a uzavřela se teprve v roce 1991. Ovšem až do roku 2004 byla pro cestování nevhodná, vzhledem silné radikalizaci a častým teroristickým útokům. Dnes je situace naštěstí mnohem klidnější.

Pro plánování výletů či dovolené je třeba nějaká inspirace, hodí se katalogy cestovek nebo můžete využít internetové stránky ZDE"

Uzbekistán je známý svou bohatou říční sítí, která je ovšem nerovnoměrně rozložena, Hory jsou říček a potůčků plné, zatímco do nížin se dostane vody jen velmi málo. Spolu s velkým odčerpáváním vody určené pro zavlažování polí a malých zemědělských usedlostí jde o závažný ekologický problém. Negativní dopady tohoto jevu se snaží zmírnit velké množství jezer i uměle vytvořených vodních nádrží. Nejvyšším bodem krajiny je hora Chazret Sultan (4643 m.n.m.).

Uzbekistán – turistické cíle

Červená poušť Kyzylkum

Největší poušť státu Uzbekistán a zároveň zajímavé místo pro ty, kteří mají rádi nádherné rozhledy. Své jméno dostala kvůli množství travin a keřů, které v místních podmínkách velmi rychle usychají a jejich neživé zbytky zbarvují povrch písku dočervena.

Buchara

Město na rozhraní dvou pouští (Kyzylkum a Karakum) láká návštěvníky především svým hradem s mnoha mešitami. Některé si ale mohou nevěřící návštěvníci bohužel prohlédnout jen zvenku. Město stále nese stopy po sovětské okupaci. Náboženské texty jsou občas ještě přemalovány azbukou a na návštěvníky z Evropy se místní dívají trochu nedůvěřivě.

Samarkand

Bývalá metropole Uzbekistánu pochází ještě z dob osmanské nadvlády. Za návštěvu určitě stojí komplex hrobek Šachizinda nebo slavná místní hvězdárna. Město má i svou kletbu – je vytesána na hrobě patrona města emíra Timura a hrozí smrtí každému, kdo by se místo jeho posledního odpočinku pokusil násilím otevřít.

Další články z rubriky

Štítky: , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *