Ústí nad Labem patří mezi několik málo českých měst, které nemá díky rozsáhlým poválečným škodám a následným přestavbám zachováno historické jádro. I přesto tu může zvídavý turista nalézt řadu památek, které potěší jeho oko i duši.

Ústí nad Labem najdeme na severozápadě Čech. Je to centrum celého Ústeckého kraje i okresu s názvem Ústí nad Labem. Samotné město hostí přibližně 93 000 obyvatel, celá aglomerace města ovšem čítá přes 500 000 lidí, takže se co do rozlohy řadí mezi čtyři největší v Česku.

Historie Ústí nad Labem

Ústí nad LabemNázev Ústí nad Labem (německy Aussing na der Elbe) pravděpodobně pochází ze staročeského slova ustie, kterým chtěli obyvatelé vyjádřit jeho unikátní polohu na soutoku dvou řek. První zmínky o městě najdeme už v roce 1368 v análech pražských benediktinů.

Práv v blízkosti dnešního Ústí nad Labem leží obec Stadice, ve který žil podle starých českých pověstí Přemysl Oráč, zakladatel rodu Přemyslovců. Ve 13. století bylo Ústí nad Labem povýšeno na město a od té doby se píše jeho bohatá historie. Během husitských válek bylo obléháno, ale vyvázlo bez větší újmy. Ovšem válka třicetiletá znamenala pro město sedm vydrancování, ze kterých se později obyvatelé jen těžko vzpamatovávali. Přelom pro něj znamenalo až 19. sotletí, ve kterém se v důsledku průmyslového pokroku významným střediskem průmyslu v kraji.

Pro plánování výletů či dovolené je třeba nějaká inspirace, hodí se katalogy cestovek nebo můžete využít internetové stránky ZDE"

Velké změny nastaly především v letech 1800 až 1830, kdy došlo k výstavbě mnoha nových domů, ale zároveň byla zbourána celá řada středověkých a renesančních budov včetně hradeb, které město obklopovaly. I díky tomu mohlo Ústí nad Labem brzy jako přístav konkurovat i velkém německému Terstu.

Konec druhé světové války ale poznamenal město nejvíce. Během náletů 17. a 19. dubna, během kterých zemřelo více než 500 obyvatel města, byla zničena asi pětina historického městského jádra a další budovy byly nenávratně poškozeny. Stavby reálného socialismu díky své nevhodné konstrukci a necitlivým zásahům do okolí pak celé dílo zkázy dokonaly.

Ústí nad Labem – turistické cíle

Hrad Střekov

Částečně upravená hradní zřícenina Střekov tvoří jednu z významných dominant města. Tyčí se u pravého břehu Labe na 100 metrů vysoké skále a proslul pro svůj romantický vzhled jako zdroj inspirace mnoha umělců. Obdivoval ho třeba Karel Hynek Mácha nebo Richard Wágner. Dnes je přístupná expozice hovořící o historii hradu a blízkého regionu a vynikající hradní restaurace.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie

Možná ho znáte spíše jako kostel se šikmou věží, protože základy kostela nevratně narušilo bombardování během druhé světové války a od té doby stojí věž trochu nakřivo. Jeho základy byly položeny již ve 14. století, ale jeho současný vzhled má na svědomí neogotická přestavba z 19. století. Interiér kostela Nanebevzetí Panny Marie je pak krásnou ukázkou současného umění.

Zámeček Větruše

Vyhlídkový zámeček Větruše najdeme také v údolí řeky Labe. Pro veřejnost byl po náročné rekonstrukci otevřen až v roce 2005, ale patří k tomu nejkrásnějšímu, co můžete na území města vidět.

Další články z rubriky

Štítky: ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *