I když se do Ugandy každý rok příliš turistů nevypraví, má ji tato „perla Afriky“ doopravdy co nabídnout. Přístup k velkým vnitrozemským jezerům a nedotčená příroda v čele s deštnými pralesy jsou jako stvořené pro všechny, kteří chtějí zažít tak trochu netradiční dovolenou.

Uganda, zřízením prezidentská republika, leží na území východní Afriky. Jde o vnitrozemský stát, jehož nejbližšími sousedy jsou: Keňa, Jižní Súdán, Demokratická republika Kongo, Tanzánie a Rwanda. Hlavním městem je Kampala. V žebříčku velikosti států je Uganda díky 236 040 km2, na kterých žije 30 milionů lidí, 81. největším státem světa. Většina obyvatel vyznává katolické nebo protestantské křesťanství. Úředníkem jazykem je angličtina a zaplatíte zde ugandským šilinkem (UGX).

Historie a geografie

Uganda

Název státu Uganda je odvozen od historického království Buganda, které se po dlouhá léta rozkládalo v jeho jižní části. Ranná historie země je jen málo probádaná, nicméně jisté je, že první lidé se zde usadili někdy v prvním tisíciletí našeho letopočtu. Arabové, kteří se dorazili v 19. století tu našli několik nezávislých království, z nichž největší a nejvýznamnější byla právě Buganda.

Pro plánování výletů či dovolené je třeba nějaká inspirace, hodí se katalogy cestovek nebo můžete využít internetové stránky ZDE"

Ta se v roce 1888 dostala pod správu Britské Východoafrické společnosti. Stala se protektorátem a na svou nezávislost si musela počkat až do roku 1962. Moderní historie se neobešla bez několika státních převratů spojených s vyvražďováním obyvatel a odsunutím některých nechtěných menšin (např. Indů). Mírová jednání probíhající od roky 2007 ale stále ještě nejsou u konce.

Většina plochy Ugandy se rozkládá na náhorní plošině s průměrnou výškou 900 m. n. m. Nejvyšším bodem je hora Margherita Peak (5 110 m. n. m.). Díky přítomnosti velkých jezerech (Viktoriina, Edwardova atd.) ale téměř všude panuje tropické klima s velkým množstvím srážek v jižní části Ugandy, kde také najdeme nádherné deštné pralesy.

Uganda – turistické cíle

Metropole Kampala

Hlavní město Ugandy patří k nejrozvinutějším místům v zemi. Potřebujete-li zázemí pro své výlety do okolí včetně malých hotýlků nebo vybavené nemocnice, jste tady docela určitě správně. Kampala je místo, které pulsuje životem. Za návštěvu stojí především korunovační palác Buddo, Bugandský soudní dvůr a Ugandské muzeum. Tu pravou africkou atmosféru ale nasajete na tržišti Nakasero, které je k cizincům více než přívětivé. Pobavit se můžete také v hernách, kasínech nebo nákupním centru.

Hrobky bugandských králů v Kasubi

Jedna z mála ugandských památek zapsaná na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO leží nedaleko Kampaly. Před šesti lety byla téměř zničena požárem, jehož příčiny nebyly doposud objasněny, ale dnes již prošla rekonstrukcí a opět lze obdivovat místo posledního odpočinku čtyř nejznámějších ugandských králů.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *