Čtvrtý nejmenší stát světa najdeme v Oceánii. Jde o půvabné a poměrně neznámé místo, které s oblibou využívají turisté, kteří touží po neznámých krajinách a nevšedních zážitcích. Získat vízum na Tuvalu je totiž poměrně snadné a není problém ho prodloužit. Hospodářství země se navíc slibně rozvíjí, protože díky internetu získalo Tuvalu zdroj velkých a velmi zajímavých příjmů.

Tuvalu byly dříve známé pod názvem Lagunové ostrovy – kvůli specifickému tvaru atolů, v jejichž středu je velká vodní hladina. Někdy se používá také starší název Elliceovy ostrovy. Tuvalu je název pocházející od původních obyvatel ostrovů. První zmínky o něm najdeme ve spisech z 18. století. Tuvalu znamená v tuvalském jazyce skupina osmi nebo také jednoduše shluk.

Stát Tuvalu leží mezi Austrálií a Oceánií. Rozkládá se na ploše pouhých 26 km2 – jde o čtvrtý nejmenší stát světa. Skládá se s osmi ostrovů (ostrovních distriktů): Funafuti, Nui, Nukufetau, Nanumea, Nukulaelae, Nanumaga, Niutao, Vaitupu a Niulakita. Hlavním městem je Fongafale na ostrově Funafuti. Oficiálními jazyky jsou angličtina a tuvalština, měnou australský dolar (AUD). Hlavou Tuvalu je formálně britská královna, zastoupená generální guvernérem.

Pro plánování výletů či dovolené je třeba nějaká inspirace, hodí se katalogy cestovek nebo můžete využít internetové stránky ZDE"

Tuvalu

Země známek a internetu

Příjmy obyvatel Tuvalu nikdy nebyly závratně velké, proto se je vláda snaží podpořit nejrůznějšími způsoby. Nejdříve šlo o vydávání unikátních poštovních známek, které vyhledávali sběratelé z celého světa. Aby byly zisky ještě větší, měl každý ostrov vždy svou vlastní unikátní známku. S nástupem internetové doby se ale pro Tuvalu otevřela nová cesta. Šťastnou shodou náhod totiž dostalo internetovou mezinárodní koncovku ve tvaru tv., kterou si od něj dnes pronajímají přední světové televizní stanice, kterým se takováto adresa líbí více než mezinárodní com.

Budoucnost Tuvalu je ale v současnosti velmi ohrožena, vždyť většina pevniny neleží více než 5 metrů nad mořem! Díky stále se zvedající hladině oceánů proto nejspíše všechny atoly brzy skončí pod vodní hladinou.

Tuvalu – cestovatelské minimum

Pro cestu na ostrovy Tuvalu je potřeba cestovatelské vízum. Získáte ho po příletu do země. Stačí předložit platný pas, zpáteční letenku a dostatek finančních prostředků pro pobyt v zemi. Vízum platí na tři měsíce a obvykle není problém ho prodloužit.

Není povinné žádné očkování, nicméně opravdu doporučujeme nechat se naočkovat proti žloutence typu A a břišnímu tyfu. V zemi se občas vyskytuje i horečka Dengue.

Velvyslanectví ČR v zemi nenajdete, to nejbližší se nachází v Austrálii. Rovněž Tuvalu nemá ambasádu v na území České republiky.

Časové pásmo má hodnotu +12, ke změnám letního a zimního času nedochází.

Lékařské i zubní ošetření je dostupné prakticky jen v hlavním městě Fongafale. Předpokládá se platba v hotovosti, proto je dobré mít sjednané kvalitní pojištění.

Další články z rubriky

Štítky: , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *