I když se Třebíč se svými 37 000 obyvateli neřadí zrovna mezi největší města České republiky, je rodištěm celé řady významných osobností a na jeho území se nachází celá řada zajímavých památek, které byste při své cestě na západní Moravu rozhodně neměli minout.

Město Třebíč najdeme v západní části Moravy. Leží v jihovýchodní části kraje Vysočina a je jeho druhým největším městem (hned po Jihlavě). Městem protéká řeka Jihlava a jeho průměrná nadmořská výška se pohybuje okolo 392 m.n.m. Nejvyšší bodem je Strážná hora s kaplí svatého Jana Nepomuckého (503 m.n.m.). Rozloha Třebíče činí celých 56 km2 a dělí se na 17 částí, z nichž 7 patří k blízkému okolí. V současnosti je městská rada rozhodnuta usilovat o dosáhnutí prestižního titulu statutárního města.

Historie města Třebíč

Třebíč

První zmínky o městě najdeme na tzv. listině opata Martina z roku 1277. Založení Třebíče je totiž úzce spojeno se vznikem blízkého benediktinského kláštera ležícího nad řekou Jihlavou v roce 1101. Dnes už ho zde nenajdeme, na jeho místě totiž stojí půvabný zámek.

Kýžená městská práva ale Třebíč obdržel teprve v roce 1335 díky markraběti Karlovi. Teprve nyní bylo dovoleno všechny obydlí obehnat hradbami a příkopy, čehož obyvatelé ihned využili. V této době patřilo město k největším centrům Moravy, ale postupně začalo upadat.

Pro plánování výletů či dovolené je třeba nějaká inspirace, hodí se katalogy cestovek nebo můžete využít internetové stránky ZDE"

Vše se změnilo až po 2. světové válce, kdy zde došlo k plošné výstavbě panelových sídlišť a rodinných domů, jež navýšily počet obyvatel města. Z velká části za to mohla výstavba blízké jaderné elektrárny v Dukovanech, jejíž zaměstnanci a jejich rodiny museli někde bydlet.

Rok 2003 znamenal pro město Třebíč další mezník. Tehdy totiž byly jeho nejvýznamnější památky Třebíčská židovská čtvrť a bazilika svatého Prokopa zapsány na prestižní seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Věděli jste, že: název města Třebíč pravděpodobně vychází ze staroslovanského slova třeba, což znamenalo obětiny nebo obětiště pohanským bohům?

Třebíč – turistické cíle

Třebíčská židovská čtvrť

Nazývaná také zjednodušeným názvem Židy je jedna z nejzachovalejších židovských čtvrtí v Evropě. Jde také o jedinou židovskou památku mimo území Izraele zapsanou na seznamu UNESCO. Ceněný je především zachovalý historický půdorys s maximálně zastavěným územím – většina domků nemá ani malou předzahrádku! Pro turisty jsou pak zajímavé především použité architektonické styly a zdobná průčelí některých domů. Nachází se tu i dvě synagogy a židovský hřbitov.

Bazilika svatého Prokopa

Tento půvabný románsko-gotický kostel zaujme především nádhernou i když poměrně střízlivou vnitřní výzdobou a jedinečnou architekturou s lomenými okny a apsidami.

Karlovo náměstí

Jedno z největších náměstí v České republice je pojmenováno po císaři Svaté říše římské a králi českém Karlu IV. Většina historických památek byla poškozena nebo dokonce zcela zničena velkými požáry, proto dnes Karlovo náměstí láká návštěvníky spíše na hojně pořádané trhy, lidové slavnosti a festivaly.

Další články z rubriky

Štítky: ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *