Malá země obklopená vysokými štíty asijských hor, proslulá nádhernými treky, nebezpečným jezerem i umělé vybudovanou metropolí – To je Tádžikistán, který se českým a zahraničním turistům všeobecně teprve nedávno začal otevírat.

Tádžikistán najdeme v samém srdci Asie. Své hranice sdílí s Čínou, Kyrgyzstánem, Afghánistánem a Uzbekistánem. Hlavním město se jmenuje Dušanbe a žije v něm přibližně 680 000 obyvatel (celkový počet obyvatel země přesahuje 7 milionů). Hlavním náboženstvím je sunnitský islám, úředními jazyky tádžičtina a ruština. Zřízením jde o prezidentskou republiku a zaplatíte zde somoni (TJS).

Historie a geografie

Tádžikistán

Půjdeme-li až do nejranější historie Tádžikistánu, narazíme na první známky osídlení této nehostinné krajiny v období 4 000 let př. n. l. Po roce 60 př.n.l. Se tu usadila velká komunita Židů na svém útěku z babylonu. Pak se území na dlouhou dobu dostalo pod nadvládu Perské říše a nakonec Arabů, kteří zde začali šířit své nové náboženství – islám. Dominantou celé oblasti se s v té době stalo město Samarkand (dnes patřící Uzbekistánu), jež se brzy\ změnilo v politicko-kulturní centrum Tádžikistánu i okolních zemí. Relativně poklidný život narušil v 19. století vpád carského Ruska, z jehož područí se země vymanila až v roce 1991, ovšem za cenu kruté občanské války, která má dodnes vliv na nepříliš dobrou ekonomiku země, kterou navíc podkopávají i uprchlíci z Afghánistánu, kteří zde hledají úkryt před sílícím vlivem Talibanu.

Pro plánování výletů či dovolené je třeba nějaká inspirace, hodí se katalogy cestovek nebo můžete využít internetové stránky ZDE"

Geografie Tádžikistánu není příliš rozmanitá. Většina území je hornatá, přičemž více než 50% krajiny přesahuje výškový bod 3 000 m.n.m. Malé nížiny najdeme pouze na severozápadě a jihozápadě. Nejznámějším pohořím je Pamír, následovaný Zaálajským pohořím a Zeravšánským hřbetem. Nejvyšší bod Qullai Ismoili Somoni (štít Ismáíla Sámáního) se tyčí do výšky 7 495 m.n.m.

Tádžikistán – turistické cíle

Je třeba mít na paměti, že klima v této středoasijské zemi je velmi nepřívětivé. V zimě se teploty pohybují okolo -13°C, v létě pak stoupají až ke 33. Nejlepším obdobím pro návštěvu Tádžikistánu jsou proto jarní a podzimní měsíce.

Tádžikistán – země treků

Pokud milujete horské treky, určitě si nenechte ujít trasy vedoucí pohořím Pamír nejlépe v doprovodu zkušených místních průvodců. Počítejte ale se střední až vysokou obtížností jednotlivých túr.

Metropole Dušanbe

Hlavní města Tádžikistánu se může pochlubit rušným tržištěm, kde seženete prakticky cokoliv a dvě muzei. To etnografické vás seznámí s historií lidových řemesel a Spojené tádžické muzeum pak nabídne zajímavé ukázky historie a sbírku velkolepých uměleckých děl.

Pedžikent

Malé město na hranicích s Uzbekistánem se v nedávné době proslavila odkrytím masivních pozůstatků středověké pevnosti Sogdian, která dnes tvoří dominantu celé oblasti. Za návštěvu stojí i blízká Muragazorská jezera jejichž barva vody se mění podle toho, z které strany na ně svítí slunce.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *