Země úžasné čokolády, kvalitních hodinek, půvabných hor a milých lidí – to je Švýcarsko, které v našich krajích můžeme znát i pod zastaralým názvem Švýcary. I když jde o poměrně malou zemi ukrytou blízko srdce Evropy, přesto má turistům, kteří ji každoročně navštíví, opravdu co nabídnout.

Švýcarsko má dva oficiální názvy: Švýcarská konfederace nebo Švýcarské spříšeženství, ale i v oficiální komunikace je obvykle dostačující zkrácený název Švýcarsko. Tento stát leží ve střední Evropě. Jeho nejbližšími sousedy jsou Itálie, Rakousko, Německo a Lichtnštejnsko. Přičemž nejdelší hranici má s Itálií – rovných 732,4 km. Švýcarská federace se dělí na 23 kantonů, z nichž se tři největší dělí ještě na půlkantony.

Švýcarsko - Matterhorn

Švýcarsko dokonce nemá de jure ani žádné hlavní město, i když de facto je jím Bern. Celé země poskytuje domov více než 8 milionům obyvatel a díky své rozloze 41 285 km2 je 132 největším státem světa. Oficiální jazyky jsou hned čtyři: němčina, francouzština, italština a rétorománština, kterou mluví necelé jedno procento obyvatel. Měnou je Švýcarský frank (CHF).

Pro plánování výletů či dovolené je třeba nějaká inspirace, hodí se katalogy cestovek nebo můžete využít internetové stránky ZDE"

Historie a geografie

Prvními obyvateli Švýcarska byli Keltové, které později nahradili Germáni. Nejdříve se země stala součástí Římské říše, později Franské. První kroky k nezávislosti byly podniknuty až v roce 1291, kdy se začalo formovat konfederační společenství zvané Švýcarské spříženstvo. Během válek bylo v obvykle neutrální. Vznik samostatného státu je počítán od roku 1291 (bráno podle legendy z 19. století). Od roku 2002 je země členem OSN.

Švýcarsko je proslavené především svými horami. Najdeme tu hned tři typy horkých oblastí: Švýcarské Alpy, Švýcarský Jura a Švýcarská plošina. Nejvyšším bodem země se pyšní právě Švýcarské Alpy, je jím Dufourův štít (4 634 m.n.m.). Většina jezer, dolin a kopců vznikla působením ledovců, proto je zdejší krajina tak rozmanitá a zajímavá.

Švýcarsko – turistické cíle

Lyžařská střediska

Pokud si chcete užít to pravé alpské lyžování, určitě si Švýcarsko zamilujete. Větších lyžařských středisek nadejte v zemi okolo 40 a jsou proslavené svými perfektními službami i atmosférou. Nechybí ani regionální kuchyně nebo koncerty lidové hudby pro pobavení hostů.

Ženeva

Toto kosmopolitní město ležící blízko francouzských hranic patří k nejvyhledávanějším turistickým cílům Švýcarska. Je sídlem mnoha světových organizací a turisty láká také jeho historická architektura, například katedrála sv. Petra. Z její věže se rozprostírá nádherný výhled včetně nejvyšší hory Evropy Mont Blanc. Pokud chcete nakoupit tradiční Švýcarské suvenýry jako nože, hodinky či čokoládu, je Ženeva tím správným místem.

Lausanne

Lausanne alias perla Ženevského jezera je půvabné městečko, kterému dominuje katedrála z 19. století. Za návštěvu stojí i biskupský hrad a celá řada muzeí, jež se věnují sportu, umění ale i hodinám.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *