Švédsko patří mezi tzv. severské státy. Leží na Skandinávském poloostrově a díky své rozloze je třetí největší zemí Evropské unie. Vládním zřízením jde o konstituční monarchií, starou téměř tisíc let. Hlavním městem je Stockholm, platidlem švédská koruna.

Ještě ve 12. století obývali Švédsko smělí Vikingové, kteří se vyvinuli z pravěkých lovců a sběračů. O století později již bylo Švédsko plně křesťanské a politika a dění v zemi se do značné míry uklidnily. V 15. století Švédové úspěšně přestáli snahu Dánských králů o začlenění země do velkého vládního celku. Významnou roli v tomto konfliktu sehrál Gustav Eriksson Vasa, nazývaný Otec národa. Do dějin vešel jako král Gustav I. Novodobá historie Švédska je velmi poklidná. Při obou světových válkách si zachovalo neutralitu a ani dnes není členem žádné vojenské aliance.

Švédsko

Podnebí a geografie

Území Švédska z velké části modelovaly pohybující se ledovce. Hluboká údolí a bludné kameny jsou nejčastěji vyhledávanými turistickými cíli. Až k Botnickému zálivu se celým státem táhne Skandinávské pohoří, které je zase vyhledávaným cílem lyžařů a milovníků horských tůr. Jih země zabírá Švédská nížina. Podnebí na jihu a v centrální části země je mírné přímořské s krátkým horkým létem a dlouhou chladnou zimou. Vděčí za to především teplému Golfskému proudu, který obtéká značnou část pobřeží. Sever země patří subpolárnímu kontinentálnímu podnebí. Na sever od polárního kruhu slunce v létě vůbec nezapadá a v zimě se naopak nad obzorem vůbec neobjeví. Nejvyšším vrcholem Švédska je hora Kebnekaise (2 104 m.n.m.).

Pro plánování výletů či dovolené je třeba nějaká inspirace, hodí se katalogy cestovek nebo můžete využít internetové stránky ZDE"

Švédsko – turistické cíle

Stockholm

Hlavní město Švédska patří mezi nejkrásnější metropole na světě. Rozkládá se na čtrnácti ostrůvcích jezera Mälaren propojených osmi velkolepými mosty. Ne nadarmo nosí přívlastek Benátky severu. Historické centrum města láká návštěvníky původními křivolakými uličkami. Ostrov Djurgården se může pochlubit unikátním historickým Skanzenem s nejstarší dochovanou válečnou lodí Vasa. Za návštěvu stojí i muzeum Alfréda Nobela. Nezapomenutelným zážitkem je plavba po jezeře Mälaren na malých výletních lodích.

Hotel z ledu v Jukkasjärvi

Vesnička Jukkasjärvi leží v oblasti švédského Laponska severně od polárního kruhu. V zimě láká turisty k návštěvě velmi neobvyklá atrakce: ledový hotel, který se letos otevře už po 25. Značná vzdálenost od velkých měst udržuje v této oblasti průzračně čistý led, který stačí vytvarovat do požadovaného tvaru. Ledový hotel má i speciální kapli určenou pro svatební obřady. Poslední návštěvníci odsud odcházejí v dubnu.

Skistar Are

Milovníci zimních sportů tradičně míří do největšího zimního střediska Skistar Are. Jde vlastně o pět menších spolupracujících středisek, které dohromady nabízejí opravdu komplexní služby. Jde o střediska Hemsedal, Sälen, Trysil, Vemdalen a Are, podle kterého je celá oblast pojmenována. Sälen a Are se orientují spíše na rodinné dovolené. Nabízejí množství atrakcí a kurzů pro děti.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *