Pouštní země s pohnutou minulostí, kterou ovšem rozhodně stojí za to navštívit. Které památky se v Súdánu vyplatí navštívit a jaké roční období je pro jeho návštěvu nejlepší?

Súdán nebo také Súdánská republika byl ještě donedávna největším africkým státem. Díky odtržení území známého jako Jižní Súdán ho však v roce 2011 předběhlo Alžírsko. Súdán hraničí s mnoha státy; na severu je to Egypt, západní strana patří Libyi, Čadu a Středoafrické republice, jižní hranici obtéká Jižní Súdán a na východě jsou sousedy Súdánu Eritrea a Etiopie spolu s s Rudým mořem. Hlavním městem je Chártúm, měnou súdánská libra (SDG). Převážnou většinou obyvatel (jejichž počet se odhaduje ne 30 milionů) tvoří muslimové. Jde o federativní prezidentskou republiku.

Historie a geografie

Súdán - žena z Chártúmu

Nejstarší zmínky o Súdánu se pojí se starověkým Egyptem, když byla severní část země známá jako tzv. Horní Egypt. Ve 3. století se v zemi objevilo křesťanství (původně koptské) a o 4. století později sem dorazil i islám. Súdán byl až do 80. let 19. století politicky rozdroben do celé řady městských států než je sjednotil legendární náboženský vůdce Al-Mahdí a vyhlásil jednotný stát Súdán. Tyto bohulibé snahy byly bohužel v roce 1898 potlačeny společnými silami Anglie a Egypta a jednotný Súdán byl nahrazen Anglo-Egyptským Súdánem s převažujícím britským vlivem.

Dalších 58 let trvalo, než se situace v zemi ustálila natolik, aby mohlo dojít k dalšímu pokusu o vyhlášení samostatného státu. Súdán jako federativní republiku tedy známe až od roku 1956. Dnes je Súdán známý hlavně kvůli častým hladomorům a genocidám zaměřeným na menšinové křesťany.

Pro plánování výletů či dovolené je třeba nějaká inspirace, hodí se katalogy cestovek nebo můžete využít internetové stránky ZDE"

Povrch Súdánu je převážně rovinatý, tvoří ho dno tzv. velké pánve Nilu. Západ, východ a jih obklopují vysoké náhorní plošiny a průměrnou nadmořskou výškou mezi 500 až 1000 m.n.m. Nejvyšším vrcholem země je kaldera Deriba (3 042 m.n.m.), která leží ve vulkanickém pohoří Džabal Marra. Všechny řeky v Súdánu patří do povodí řeky Nil, která se u Chártúmu slévá z původně dvou oddělených toků známých jako Bílý a Modrý Nil, do jednotného proudu. Na jihu Súdánu panuje typické monzunové podnebí s deštivými léty a suchými zimami. Sever oproti tomu můžete navštívit prakticky kdykoliv. Teplota pouště je po celý rok víceméně konstantní s maximem okolo 50°C.

Súdán – turistické cíle

Královská metropole Meroe

Jeden z nejznámějších turistických cílů v Súdánu tvoří více než 200 malých pyramid z období 720 př.n.l. až 350 n.l. Severní část nekropole je turisticky oblíbenější a je zde možné zakoupit například jízdu na velbloudovi nebo nezbytný suvenýr. Jižní pyramidy jsou známé poměrně málo a díky jejich stáří se na nich také významně podepsal zub času. Jejich prohlídku si ale vychutnáte nerušeně.

Archeologická lokalia Wad ben Nawa

Málokdo ví, že vedle našich vynikajících egyptologů máme své archeologické zastoupení i v Súdánu. A právě lokalita Wad ben Nawa je schváleným výzkumným působištěm ČR. Kromě možnosti dorozumět se česky je v okolí k vidění také celá řada zajímavých památek, včetně ruin několika chrámů nebo velkého kruhového paláce královny Amanishacheto.

Metropole Chártúm

Hlavní město Súdánu se může pochlubit například etnografickým nebo národním muzeem a mezi oblíbené atrakce patří také jízda malými vozítky tuk-tuky, které patří ke specifickému koloritu zdejších ulic. Široké možnosti ubytování navíc činí z Chártúmu ideální základnu pro výlety po okolí.

Další články z rubriky

Štítky: , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *