Somálsko známe v našich končinách spíše jako známý zdroj vtipů o nedostatečně živených nebo hloupých lidech. Ve skutečnosti jde o velmi zajímavý stát s pohnutou historií i osudy.

Somálsko, oficiálně Somálská federativní republika, je stát na východním pobřeží Afriky. Leží na výběžku kontinentu známém jako Africký roh. Sousedí se třemi státy (Etiopií, keňou a Džibutskem) a jeho pobřeží omývá Indický oceán a Adenský záliv. Hlavním městem je Mogadišo (Muqdisho), měnou somálský šilink. Hlavní náboženskou komunitu tvoří věřící muslimského vyznání. Domluvit se zde dá somálsky a arabsky.

Somálsko je už delší dobu státem jen po formální stránce jinými slovy de iure (podle práva). Nemá centrální vládu a sami obyvatelé se považují za občany jednoho ze tří států, vytvořených na somálském území – Somalia, Republic of Somaliland a Puntland.

Somálsko

Historie a geografie

Kmeny Somálců se ve zdejší oblasti usadily již před 3 500 lety. Islám se na území rozšířil okolo roku 800 našeho letopočtu. Muslimové také v Somálsku utvořili nejvýznamnější politický celek z období městských států a království, tzv. Adalský sultanát (15. – 16. století). Později se díky bojům s blízkou Etiopií dostalo Somálsko pod portugalskou a později britskou nadvládu. Samostatnost si vydobylo v roce 1960, který je také počátečním rokem založení státu.

Pro plánování výletů či dovolené je třeba nějaká inspirace, hodí se katalogy cestovek nebo můžete využít internetové stránky ZDE"

Somálsko je zemí pastvin. Jeho území pokrývají z 69%, lesy tvoří naopak jen 26% celkové rozlohy. Jih země je známý vyššími teplotami, v květnu zde vane jihozápadní monzun. Srážky jsou nepravidelné. Hory se necházejí převážně na severu země, nejvyšším bodem je hora Shimbiris (2 416 m. n. m.).

Léto je v Somálsku charakteristické prachovými bouřemi a vysokými teplotami kombinovanými s nízkou vlhkostí vzduchu.

Somálsko – turistické cíle

Situace v Somálsku není turistickým cestám příliš nakloněna. Země nemá centrální vládu, takže téměř nefunguje policii nebo záchranné složky. Hranice kolem Etiopie jsou pouze dočasně a stále zde probíhá spor o území Ogaden. V ulicích se často pohybují lidové milice, které se snaží získat kontrolu nad významnými ekonomickými zdroji.

Mogadišo

Metropole Somálska (přesněji řečeno území Somalia) je bývalým významným přístavem. V ulicích lze potkat koloniální architekturu i místní vzory. Nejstarší stavby lze najít ve čtvrti Hammar Wein, kde leží i funkční tržiště. Za povšimnutí stojí i muzeum v paláci Gaesa a městská mešita ze 13. století. Situace ve městě je ale velmi nestále a v současné době není doporučeno sem cestovat.

Pobřeží afrického rohu

Nádherné písečné pláže s množstvím živočichů zvou svou osamělostí ke klidnému odpočinku. Je bohužel velmi těžké se sem dostat. Stejně jako kamkoli jinam v celém Somálsku. Dříve bylo území známé také národními parky a rezervacemi. Struktura těchto míst je však nenávratně zničena stejně jako většina starověkých památek. Občanská válka zanechala v Somálsku nesmazatelné stopy a stále ještě není u konce.

Další články z rubriky

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *