Slovinko si zahraniční reportéři velmi často pletou s naším mnohem bližším sousedem. Při bližším pohledu na jeho členitou geografii a rozmanité památky se však už nemůže splést vůbec nikdo.

Slovinsko nebo také republika Slovinsko je středoevropský stát, který vznikl jako jeden ze států po rozpadu Jugoslávie.Jeho sousedy jsou Maďarsko, Chorvatsko, Rakousko a Itálie. Hlavním městem je Lublaň, měnou Euro. Slovinsko je členem OSN, OBSE, EEA, NATO, Rady Evropy, WTO, EU, Eurozóny, OECD, Schengenského prostoru a Evropské celní unie.

Historie a geografie

Slovinsko

Na území dnešního Slovinska byly nalezeny prehistorické známky osídlení pocházející už ze starší doby kamenné. Kolem roku 1 000 př. n. l. Začali do oblasti pronikat Řekové, později zde své osady založili Keltové. V šestém století se zde definitivně usídlují alpští Slované. V roce 745 většina obyvatel přijímá křesťanství a nedlouho poté se země dostává pod nadvládu Německa. Až do 19. století zde vládli Habsburkové. V roce 1918 Slovinci opustili habsburské soustátí a staly se jedním z celků království Jugoslávie. Za samostatný státní útvar bylo Slovinsko uznáno až v roce 1945, nezávislost byla však vyhlášena až v roce 1991.

Pro plánování výletů či dovolené je třeba nějaká inspirace, hodí se katalogy cestovek nebo můžete využít internetové stránky ZDE"

Geografie Slovinska je velmi rozmanitá. V západní části má přístup ke Středozemnímu moři, severní hranice zase lemují Alpy. Jihozápad země je bohatý na krasové útvary a východ a severovýchod je téměř rovný, pouze s nízkými pahorkatinami. Největší část Slovinského území je však zvlněná až hornatá (obvykle s výškou přesahující 200 metrů nad mořem). Slovinsko také patří mezi tři nejlesnatější státy Evropy, stromy pokrývají zhruba polovinu jeho území. Místy lze najít i zachovalé pralesy. Na území Slovinska se stýkají tři typy podnebí: středomořské, kontinentální a alpské. V zimě se průměrná teplota pohybuje okolo -2°C, v létě okolo 21 °C.

Slovinsko – turistické cíle

Julské alpy

Julské alpy na slovinské straně patří mezi velmi oblíbené turistické cíle. Patří ale mezi náročnější výlety, jejich hřebeny jsou strmé a některé části nejsou schůdné jinak než přes tzv. ferratovou cestu, což s sebou často přináší i nutné vybavení. Obzvláště zrádná jsou velká suťoviska, na kterých se dá dopředu pohybovat jen s největšími obtížemi. Odvážným turistům ale budou odměnou úžasné horské výhledy a nedotčená příroda.

Koper

Městečko Koper leží na pobřeží Jaderského moře a může se pochlubit celou řadu zajímavých památek. Nejznámější je jistě Pretoriánský palác a fasádou ozdobenou skutečně propracovanými bystami. Neméně úžasný je palác Loggia, Katedrále Nanebevzetí nebo náměstí Titov.

Škocjanské jeskyně

Jeden z mnoha nádherných krasových útvarů ve Slovinsku. Obrovské jeskyně plné krápníků s hučící podzemní řekou patří k zážitkům, na které turisté ještě dlouho vzpomínají. Moravský kras je v tomto ohledu jen slabou náhražkou.

Sečovljská solná pole

Kousek od chorvatských hranic leží solná pláň s unikátními rostlinami a živočichy, kteří se nikde jinde nevyskytují. S historií těžby soli zvídavé návštěvníky seznámí místní muzeum.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *