Patří k zemím, které lidé ale i sdělovací prostředky rádi zaměňují s jejich sousedy. Je dobré si pamatovat, že Severní Korea patří i přes státní hranici sdílenou s Čínou a Ruskem mezi mírnější vládní režimy světa. Jižní Korea je mnohem militarizovanější.

Severní Korea je zkrácená varianta názvu Korejská lidově demokratická republika (KLDR). Tento stát leží ve východní Asii, konkrétně v severní části Korejského poloostrova. Sousedí se třemi státy: na jihu s Jižní Koreou, na severu pak převážně s Čínou a malou část státní hranice má společnou i s Ruskem. Hlavním městem je Pchjongjang, platidlem je won. Oficiálním jazykem je korejština a většina obyvatel se nehlásí k žádné víře.

Severní Korea má jednu z největších armád světa. Ze 23 milionů obyvatel, jich v armádě slouží přes 1,3. Rozvinutý je také jaderný program, zato hospodářství a celková životní úroveň obyvatel patří k těm nejhorším na světě.

Severní KoreaHistorie a geografie

Korejské království bylo v době svého největšího rozkvětu známé svými básníky a literáty. Novodobou historii nejvíce ovlivnil konflikt 2. světové války, který násilně rozdělil doposud jednotnou zemi na dvě území podle 38. rovnoběžky. Severní část ovládal Sovětský svaz, správy jižní části se ujalo USA. Ideologické spory nakonec vedly k vytvoření dvou zcela odlišných států.

Pro plánování výletů či dovolené je třeba nějaká inspirace, hodí se katalogy cestovek nebo můžete využít internetové stránky ZDE"

Válečný konflikt v 50. letech 20 století pak proslavil Severní Koreu nejvíce. Během tří let zemřelo během Korejské války přibližně 3,5 milionu vojáků i civilistů a celý konflikt nakonec ukončil vliv Číny. Nicméně demarkační linie mezi Severní a Jižní Koreou patří dodnes k těm nejstřeženějším na světě a obě země jsou stále oficiálně ve válečném stavu.

Severní Korea je velmi hornatá země s vysokými horami a hlubokými údolími (dříve se jí říkalo Země zelených hor). Nejvyšším bodem je vyhaslá sopka Pektusan s výškou 2 774 metrů nad mořem. 70% území pokrývají lesy. Podnebí významně ovlivňují monzunové deště přinášející vlhkost od oceánu. Léta jsou v Severní Koreji teplá a deštivá.

Severní Korea – turistické cíle

Vycestovat do této země není úplně jednoduché. Obvykle je to možné jen pod křídly cestovní kanceláře nabízející skupinové programy, i když výjimečně je možná i turistika individuální. Návštěvníci jsou pod neustálým policejním dozorem a obyčejný rozhovor s místními obyvateli je skoro nemožný. Problematické je i fotografování – za obyčejné pózování před státními nebo armádními budovami hrozí dokonce vězení.

Metropole Pchjongjang

Hlavní město Severní Koreje je nejčastějším místem, kam je cizincům dovoleno vstoupit. Mezi nejnavštěvovanější turistické cíle patří Pamětní palác Kumsusan (Kim Ir-senovo mauzoleum), Kim Ir-senův monument v Mansude nebo Vítězný oblouk. Trasu vašeho výletu musí předem schválit příslušné státní orgány a rozhodně se nevyplatí z ní příliš odchylovat.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *