Země známá hlavně díky dálkovému závodu offroad automobilů a motocyklů Rallye Paříž-Dakar, která se však v roce 2009 kvůli bezpečnosti přesunula do Ameriky. Pro české turisty je Senegal zajímavý od roku 2013, kdy byla zrušena vízová povinnost v případě, že Senegal navštíví jako členové větší skupiny organizované cestovní kanceláří.

Senegal nebo také Republika Senegal je pobřežní stát v západní Africe. Hranice sdílí s pěti státy: Mali, Mauritánií, Guineou, Gambií a Guinea-Bissau. Hlavním městem je Dakar. Počet obyvatel byl podle posledního sčítání v roce 2005 odhadován na 11 milionů. Většina z nich se hlásí k muslimskému vyznání. Úředním jazykem je francouzština a čtyři domorodé jazyky (jola, mandinka, pulaar a wolofština). Měnou je CFA frank (XOF).

 

Senegal - mešita Grande MosquéeHistorie a geografie

Raná historie Senegalu příliš podrobně prostudována není. V 11. století bylo území státu součástí velkých říší Mali a Songhaj. Okolo 15. století objevili potenciál výhodné polohy Senegalu Portugalci a založili zde první obchodní osady. V první polovině 19. století začali kolonizátoři pronikat i do vnitrozemí a následovalo začlenění Senegalu do kolonie Senegambie. Autonomii Senegal získal až v roce 1958 díky druhé světové válce a v roce 1960 byla vyhlášena definitivní nezávislost.

Pro plánování výletů či dovolené je třeba nějaká inspirace, hodí se katalogy cestovek nebo můžete využít internetové stránky ZDE"

Ekonomika Senegalu se ale od té doby ještě nevzpamatovala. Důvodem je velké množství dováženého zboží (exportována je prakticky jen bavlna a některé druhy ryb) a vysoká nezaměstnanost, která přesahuje 30%.

Nejvyšším bodem Senegalu je prozatím bezejmenná hora na státních hranicích s Guineou, která se tyčí do výše 638 m. n. m. Většina území je mírně zvlněná a protkaná četnými rovinkami. Panuje tu horké tropické podnebí s obdobím dešťů trvajícím od července do září. Průměrná roční teplota se pohybuje okolo 30°C.

Senegal – turistické cíle

Hlavní město Dakar

Metropole Senegalu Dakar je známá svým bohatým noční životem ale také vysokou kriminalitou. Je krásnou ukázkou původní architektury koloniálního stylu. Za návštěvu určitě stojí Grande Mosquée – krásná mešita z roku 1964 obklopená malých tržištěm a ostrov Íle de Gorée, na kterém se mohou návštěvníci díky interaktivní expozici poučit o obchodu s otroky.

Region Casamance

Pokud hledáte čisté pláže se zlatým pískem a kouzlo projížděk na člunech skrz zavlažovací vodní kanály, vydejte se do regionu Casamance. Ve vesnicích kmene Diola se můžete seznámit i s tradičním folklorem původních obyvatel Senegalu.

Národní park Nikolo-Koba

Parc National du Niokolo-Koba je největším senegalským národním parkem, zapsaným na seznamu Světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO. Žije tu velké množství zvířat v čele se slony, lvy, leopardy a mnoha druhy ptáků. Park je přístupný pouze terénním automobilem.

Další články z rubriky

Štítky: , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *