Jde o zemi turisty zatím příliš neprobádanou, ve které je fotografování povoleno pouze se souhlasem ministerstva vnitra a návštěvníci se musí řídit mnoha přísnými pravidly, což může být obzvláště pro ženy velmi omezující. Pokud vám ale dodržování zákonů nevadí, může se Saúdská Arábie stát zajímavým turistickým cílem.

Saúdská Arábie nebo také Saúdskoarabské království je země ležící na blízkém východě v oblasti jihozápadní Asie. Rozkládá se na většině území Arabského poloostrova. Dvě hranice sdílí Saúdská Arábie s Ománem a Jemenem, na zbylých stranách ji ohraničuje Perský záliv a Rudé moře. Hlavním městem je Rijád, země je čistě muslimská (více než 90 obyvatel tvoří sunnité). Domluvíte se zde téměř výhradně arabsky a zaplatíte saúdským rialem (SAR).

Saúdská Arábie – Mekka

Historie a geografie

První archeologické nálezy dokládající osídlení Arabského poloostrova pochází už z doby 100 000 let před naším letopočtem. Osídleny byly především oázy, všude jinde je totiž velmi malé množství vody, nevhodné pro trvalé osídlení. To vedlo ke vzniku mnoha izolovaných kmenů a královstvíček, v jejich čele stáli emíři a šajchové. Změnu přinesl teprve rok 570, kdy se ve městě Mekka narodil Mohammed, pozdější prorok islámu. Právě jemu se povedlo kmeny sjednotit, i když ústupkem byl nucen tolerovat řadu místních tradic a zvyklostí. Vznikl zde chalífát.

Pro plánování výletů či dovolené je třeba nějaká inspirace, hodí se katalogy cestovek nebo můžete využít internetové stránky ZDE"

V první polovině 18. Století zde vznikl První saúdský stát a po jeho rozpadu i druhý, menší. V poválečném období došlo k rozvoji ropného průmyslu i mírné rekulturalizaci země (otroctví bylo kupř. zrušeno až po roce 1950). Dnešní Saúdská Arábie vznikla v roce 1932.

Saúdská Arábie je díky rozloze 2 149 620 km2 13. největším státem světa. Většinu území tvoří pouště, například celý jihovýchod země zabírá poušť Rub al-Chálí. Prachové a písečné bouře jsou tu velmi časté. Nejvyšším bodem je Džabal Saudá, která měří 3 133 metrů. Nejsou tu žádné trvalé vodní toky, pouze několik vádí, které se zaplní vodou pouze v době dešťů. Průměrné letní teploty se pohybují okolo 45°C, zimní okolo 19°C.

Saúdská Arábie – turistické cíle

Pohyb turistů v zemi je velmi omezen – často jen na město, ve kterém jsou ubytovaní. Do některých památek nejsou nemuslimští turisté vpuštěni vůbec (Mekka, Medína). Historickým památkám tu velká péče věnována není a většina z nich velmi chátrá.

Jiddah

Možná toto město znáte spíše pod označením Paříž Arábie. Je známé především řadou muzeí a proslulým tržištěm Souk Al-Alawi, kde je k dostání vše – od suvenýrů až po proslavené arabské parfémy. Tradiční městská architektura je k vidění především na zrekonstruovaných městských branách.

Rijád

Hlavní město Saúdské Arábie láká turisty především početnými muslimskými památkami. Oblíbené je také Národopisné muzeum a rozsáhlé zahrady, které ostře kontrastují s pouští všude okolo. Navštívit lze také pevnost Masmakh s překrásně malovanými a zdobenými interiéry.

Další články z rubriky

Štítky: , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *