Tento malý africký stát neblaze proslul především svou občanskou válkou. Rwanda je ale také nazývána zemí tisíce kopců a ptáků a její vynikají káva a čaj jsou vyhlášené. A hlavní město Kigali poskytuje spolehlivé turistické zázemí pro všechny výlety po okolí.

Rwanda nebo také Rwandská republika je stát ve vnitrozemí střední Afriky. Sousedí s Tanzanií, Burundi, Ugandou a Kongem. Hlavním městem je Kigali, měnou rwandský frank. Obyvatelé se dělí na dvě znesvářené skupiny Tutsiů a Hutuů, které se ale dnes kvůli politické korektnosti a zabránění nepokojů mohou nazývat pouze souhrnně Rwanďané. Většina obyvatel patří mezi katolíky (52%), ale žijí tu i protestanté a muslimové.

 Historie a geografie

Rwanda - horské gorily

Nejstarší známky osídlení lze zmapovat jen velmi těžce ale soudí se, že první obyvateli byli Pygmejové. Ti byli postupně vytlačeni bantuskými kmeny (i když zbytky populace Pygmejů tu přežívají dodnes). Mezi 6.a 8. stoletím splynuli tito kočovníci v ucelený kmen Hutuů. Tutsiové přišlo do země ve 13. století a to jako poměrně agresivní pastevecké kmeny. V 15. století si většinu obyvatelstva podrobili.

Pro plánování výletů či dovolené je třeba nějaká inspirace, hodí se katalogy cestovek nebo můžete využít internetové stránky ZDE"

Na konci 19. století bylo území Rwandy kolonizováno Němci. Ti zvýhodnili vládnoucí vrstvu Tutsiů (mimo jiné vzděláním), což později položilo základ pro bouřlivé občanské nepokoje. Po skončení první světové války se správy ujímá Belgie, ale i ta zvýhodňuje dominantní skupinu obyvatel. Nezávislosti dosáhla země teprve v roce 1962. Od roku 1990 se země zmítala v občanské válce, která mimo jiné vyústila v jednu z největších genocid, která padlo za oběť přes 800 000 lidí. Situace se uklidnila až okolo roku 2 000, ale velmi napjatá je dodnes.

Stát Rwanda pokrývají převážně hory, z nichž některé jsou vyhaslými sopkami. Nejznámější sopečným pohořím je Virunga, kde leží i národní park. Zde leží i dvě činné sopky. Právě zde žijí dnes velmi vzácné a ohrožené horské gorily. U jezera Kivu se rozkládá velká náhorní plošina s průměrnou nadmořskou výškou 3 000 m. n. m.

 Rwanda – turistické cíle

Kigali

Hlavní město poskytne dobré zázemí všem, kteří touží alespoň po minimálních výdobytcích moderní civilizace. Je centrum s uklizenými ulicemi je poměrně bezpečné a pulsuje rozmanitým nočním životem. Blízko je mezinárodní letiště i tradiční trhy s autentickými rukodělnými výrobky. Navštívit můžete i představení Rwandského národního baletu.

Nyungwe Forest National park

Toto zajímavé turistické místo kypící divokým životem leží asi čtyři hodiny jízdy od Kigali. K vidění je tu především největší a nejstarší horský prales na území střední Afriky, jehož kořeny sahají až k době ledové. Žije zde mimo jiné 13 vzácných druhů primátů, 100 druhů orchidejí a více než 300 druhů ptáků.

Národní park Volcanoes

Nejznámější národní park střední Afriky. Žijí zde ohrožené horské gorily, které můžete se zkušeným průvodcem pozorovat zblízka v jejich přirozeném prostředí. Žijí zde také antilopy a nabízí se i dobrodružné výšlapy na místní horské vrcholky, například Karisimbi (4 507 m.n.m.) nebo Bisoke (3 711 m.n.m.).

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *