Jedna z nejchudších zemí východní Evropy s velmi zajímavou politickou historií, která ovšem má zvídavým cestovatelům co nabídnout. Jedinečné cestovatelské zážitky se zde ale neodehrávají na piedestalu velkolepých turistických akcí ale spíše v domácké atmosféře v tradičního rumunského čaje…

Rumunsko nebo také Rumunská republika (státním zřízením poloprezidentská republika) najdeme v jihovýchodní Evropě na Balkánském poloostrově. Jeho nejbližšími sousedy jsou Moldavsko, Ukrajina, Maďarsko, Srbsko a Bulharsko. Část hranic omývají také vody Černého moře. Jde o jednu ze zemí bývalého východního bloku, jen je dnes součástí Evropské unie a Severoatlantické aliance. Hlavním městem je Bukurešť. Rumunsko poskytuje domov více než 19 000 000 obyvatel. Hlavními jazyky jsou rumunština, němčina a maďarština (regionálně). Hlavním náboženstvím je křesťanství, platidlem pak rumunské leu (RON).

Doporučujem navštívit specializovaný web o rumunsku http://www.xrumunsko.cz/

Rumunsko - Jižní Bukovina

Historie a geografie

Prvním známým národem na území Rumunska byli Dákové (později poraženi Římany). Středověk znamenal pro Rumunsko rozdělení na tři království, přičemž dvě z nich (Valašsko a Moldávie) vyhlásili v roce 1829 autonomii na Osmanské říši a položily tak základní kámen pro osamostatnění Rumunska. Sedmihradsko patřilo ještě velmi dlouho k Uhrám. V období po první světové válce Rumunsko úzce spolupracovalo s Českou republikou a Jugoslávií a při druhém válečném konfliktu se postavilo na stranu Německa. V roce 1947 byl rumunský král nucen abdikovat a od té doby je země republikou. V tomto období byla započata velká řada průmyslových i hospodářských projektů, přesto se Rumunsku nepodařilo vybřednout z poválečné bídy, s jejímiž následky se potýká dodnes.

Pro plánování výletů či dovolené je třeba nějaká inspirace, hodí se katalogy cestovek nebo můžete využít internetové stránky ZDE"

Rumunsko se rozkládá na ploše 19 599 506 km2 (svou rozlohou je 49. největším státem na světě), ovšem vodní plocha zabírá jen 3% území. Největším rumunským tokem je Dunaj, z pohoří jsou nejznámější a také nejrozsáhlejší Karpaty. Tady najdeme i nejvyšší bod Rumunska – Moldoveanu (2 554 m. n. m.).

Rumunsko – turistické cíle

Národní park Delta Dunării

Milovníci přírody nesmí vynechat Národní park Delta Dunării, který patří mezi pouhé dvě zachovalé biosférické rezervace říčních delt v Evropě. Patří také pod ochranu organizace Světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Proslavený je především množstvím zde žijících druhů ptáků a unikátními vodními rostlinami.

Bahenní sopky u Bercy

Nesmíte minout ani další přírodní zajímavost, kterou jsou bahenní sopky u Bercy. Bahno hýří všemi možnými barvami od šedé až po okrovou, bílou i žlutou. K vidění jsou i působivé gejzíry tekutého bahna. Jistě vás zaujme i bohatý lidový folklór, který se k těmto sopkám nazývaným též Pekelné brány váže.

Malované kláštery

Malované kláštery najdete v severozápadní části moldavské oblasti i vesničky Jižní Bukoviny. Z množství klášterů zdobených freskami a malbami biblických příběh a výjevů jsou přístupné jen dva, ale rozhodně stojí za vidění. Rovněž spadají pod ochranu UNESCO.

Další články z rubriky

Štítky: , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *