Druhé největší nizozemské město a ještě donedávna také největší přístav světa. Centrum moderní architektury a místo napěchované pamětihodnostmi a muzejními expozicemi, zapsané do seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO – to je je nizozemský Rotterdam.

Město a zároveň přístav Rotterdam leží v Nizozemsku v provincii Jižní Holandsko. Rozprostírá se na ploše 319 km2 a domov poskytuje více než 611 000 obyvatelům. Administrativně se dělí na 14 obvodů a z České republiky se do města Rotterdam lze dostat přímo a to díky letecké společnosti Transavia, která provozuje pravidelné letecké spojení z Prahy už od roku 2011.

Symbolem města je jistě učenec a myslitel Erasmus Rotterdamský, renesanční osobnost a humanista, který proslul především literárním dílem Chvála bláznovství.

 

Historie Rotterdamu

Počátky historie města se datují do 13. století, kdy bylo založeno kolonizátory na přísně pravoúhlém půdorysu. I když takto daleká historie slibuje velké množství památek a uměleckých děl, není tomu tak. Na vzhledu Rotterdamu se negativně podepsal rozvoj těžkého i lehkého průmyslu v 19. století i druhá světová válka, během níž byla velká část města zničena leteckým bombardováním.

Pro plánování výletů či dovolené je třeba nějaká inspirace, hodí se katalogy cestovek nebo můžete využít internetové stránky ZDE"

Od roku 1945 byl střed města systematicky rekonstruován a zastavován moderními výškovými budovami, rapidně odlišnými od obvyklé holandské zástavby v podobě nenápadných cihlových domků. Až do roku 2004 byl Rotterdam největším světovým přístavem, ale poté, co ho přerostla Šanghaj (nejlidnatější a nejrychleji rostoucí čínské město), drží toto prvenství už jen v rámci Evropy.

Rotterdam – turistické cíle

Euromast – vyhlídková věž

Jedna z největších atrakcí Rotterdamu. Na věž vysokou 185 metrů jezdí v pravidelných intervalech výtah a nabízí tak snadnou dopravu na nekrásnější vyhlídku široko daleko. Ve výšce 100 metrů nad zemí pak leží proslulá restaurace Panorama, která zaujme úchvatnými výhledy i skvělým jídlem.

Muzeum Boijmans Van Beuningen

Jedno z největších Rotterdamských muzeí představuje umění země od raného středověku až po 21. století. Je vyhledáváno především kvůli rozsáhlým sbírkám obrazů slavných malířů v čele s Peterem Paulem Rubensem, Hieronymem Boschem nebo Rembrandtem van Rijna.

Kubuswoningen

Pokud hledáte proslavené krychlové domy, postavené na špičce své vlastní střechy, ptejte se po názvu Kubuswoningen. Do většiny domů bohužel vstoupit nejde, jsou v osobním vlastnictví, jeden z nich je ale přístupný jako půvabné muzeum.

Markthal Rotterdam

Další z architektonických skvostů Rotterdamu – velká skleněná podkova je ve skutečnosti střechou oblíbené tržnice, kam se určitě vyplatí vyrazit. Na 4600 m2 seženete vše, co potřebujete. Vnitřní výmalba skleněných stěn odkazuje na antickou mytologii, plnou hojnosti a pocitu sytosti.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *