Malebné slovenské město Prievidza leží v podhůří Strážovských vrchů, přímo ve středu Hornonitranské kotliny. Návštěvníky je vyhledáváno především kvůli zachovalému Piaristickému klášteru a četným památkám UNESCO v okolí.

Prievidzu najdeme v Trenčínském kraji v tradičním regionu Horní Nitra. Leží na řece Nitra a je obklopeno půvabným pohořím Malá Fatra, z níž nejkrásnější rozhledy poskytuje nejvyšší vrchol Kl´aku. V současnosti hostí asi 50 000 obyvatel v celkem pěti městských částech.

Z historie města

Nedaleko Prievidzy leží známější Bojnice

Prievidza je původně hornické město, koneckonců hnědé uhlí se tu těží dodnes. První písemná zmínka pochází z roku 1113, ale městská práva byla obyvatelům udělena až v roce 1383. Přelomový byl ale rok 1666, kdy na území města přišli piaristé. U nás málo známý řád (v současnosti působí v ČR jen dva členové původem z Polska) vznikl původně jako řeholní rodina v Římě pod vedením sv. Josefa Katalánského, který si jako první uvědomil bezvýchodnou situaci chudých dětí, které se nemohou dostat ke vzdělání, a jsou tak odsouzeny k doživotnímu živoření. Piaristická škola byla první bezplatné vzdělávací zařízení v Evropě a z její tradice vychází i současné školství. Barokní piaristický klášter z tohoto období je dodnes nejnavštěvovanější památkou Prievidzy.

Pro plánování výletů či dovolené je třeba nějaká inspirace, hodí se katalogy cestovek nebo můžete využít internetové stránky ZDE"

Jak se dostat do Prievidzy?

  • Cestujeme-li po silnici, volíme cestu od Trenčína z E50 přes město Bánovce nad Bebravom, nebo také přes Žiar nad Hronom.
  • Ještě komplikovanější je cestování vlakem. Prievidza totiž neleží na hlavním tahu, takže je třeba cestovat přes Bratislavu nebo Vrútky.
  • Prievidza má také vnitrostátní letiště.

Po cestě si můžete aktivně odpočinout v některém z místních sportovních center. Oblíbená je zejména cyklostezka nebo in-line stezka pro bruslení. Je tu také krytý bazén, zimní stadion, tenisové kurty nebo minigolf.

Prievidza – turistické cíle

Piaristický římskokatolický kostel Nejsvětější Trojice

Pochází z roku 1666 a byl postaven podle návrhu zkušeného italského architekta Biberelliho. Patří k nejkrásnějším barokním stavbám ve střední Evropě. Kostel je součástí piaristického klášterního komplexu od téhož autora, ve kterém sídlí i Hornonitranské vlastivědné muzeum, nabízející ucelený pohled do zajímavé historie města Prievidza.

Kostel Nanebevzetí panny Marie

Nejstarší církevní památkou je ale Kostel Nanebevzetí panny Marie, tvořící původně součást Prievidzkého hradu. Doporučujeme i návštěvu sousoší Cyrila a Metoděje, protože Prievidza byla prvním slovenským městem, ve kterém byla takto projevena úcta zbožným soluňským bratrům.

Lokomotivní depo

I když je tato stavba mladá (1912-1913), patří i díky svému technickému vybavení k nejzachovalejším objektům tohoto druhu na Slovensku. Je významným dokumentem vývoje železniční architektury.

 

Další články z rubriky

Štítky: ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *