Jedno z nejlépe zachovalých historických jader měst i zajímavé a inspirativní místo pro nevšední poznávací výlety. To jsou Prachatice, které vám v tomto krátké článku chceme představit.

Goticko-renesanční centrum obklopené okrouhlým pásem hradeb – tak bychom asi nejlépe charakterizovalo to, co je na Prachaticích nejpřitažlivější. Toto město najdeme v jihozápadních Čechách v příhraniční oblasti jako součást Jihočeského kraje. Rozkládá se na ploše 3 901ha a poskytuje domov přibližně 11 000 obyvatel. Prachatice vyrostly na tzv. Zlaté solné stezce, což byla ve středověku důležitá obchodní křižovatka. Obyvatelé se snažili dát najevo příchozím obchodníkům své bohatství, proto dnes můžeme v Prachaticích obdivovat četné okázalé stavby.

Historie a geografie

Prachatice - ilustrační foto

Město je obklopeno nízkým pásem pohoří s dominantním vrcholem hory Libína (1096 m.n.m.). Prachaticemi protéká Živný potok, v blízkosti je pak přehrada Husinecká a řeka Blanice. Tyto přírodní podmínky významně ovlivňují i převládající klima. Průměrné teploty se tu pohybují od -5 až -9 v zimě až po 13 až 17 °C v létě. Z větrů převládají jihozápadní a západní.

Pro plánování výletů či dovolené je třeba nějaká inspirace, hodí se katalogy cestovek nebo můžete využít internetové stránky ZDE"

Z historie abychom se měli nejvíce zaměřit především na jednu významnou osobnost, a tou je Svatý Jan Nepomuk Neumann. Toto výjimečně talentované dítě se narodilo v rodině prachatického punčocháře. Vystudoval církevní školu a posléze odjel kázat do Ameriky, kde se stal i prvním místním svatým, a to v roce 1977, kdy ho svatořečil papež Pavel VI.

Prachatice – turistické cíle

Muzeum krajky v Prachaticích

Milovníky krajkářské řemesla tato expozice určitě potěší. Kromě ukázky výroby jsou k vidění i historické lidové kroje s krajkovými doplňky a autentické potřeby pro paličkování.

Rozhledna na Libín

Výhled z nejvyšší hory šumavského podhůří je bezpochyby zajímavý. Vystoupáte-li po řadě strmých schodů, můžete před sebou jako na dlani vidět například Temelín, Henfenburg, Javorník, a za dobrého počasí i Alpy.

Křížová cesta s kaplí svatého Filipa Neri

Kaple sv. Filipa nebo též Patriarcha byla postavena nad úpatím hory Libín uprostřed rozlehlých lesů. Podle legendy byl na místě původní kaple ze dřeva nalezen obraz svatého Filipa Neri. Kaple vznikla jako ochrana této vzácné památky.

Kostel sv. Jakuba

Po výstupu na věž tohoto kostela budete mít před sebou celé město rázem jako na talíři. Základy stavby pocházejí ze 14. století. Z pozdější doby odborníky dodnes udivuje jeho lehký a jedinečně stavěný krov, který si mohou návštěvníci od roku 2002 rovněž prohlédnout. I když je celá kostel sv. Jakuba ze dřeva, vyhnuly se mu všechny městské požáry, takže dnes můžeme obdivovat řadu původních materiálů a postupů.

Hradby města Prachatice

Hradby s dvojitou vstupní bránou a parkánem pochází z 16. století. Vede tudy naučná stezka Prachatické hradby. Ta všechny návštěvníky seznámí z historií a zajímavostmi.

Další články z rubriky

Štítky: , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *