Město Považská Bystrica leží v severozápadní části Slovenska na velké řece Váh. Turisty sem láká především pohnutá historie města a zachovalé památky převážně církevního charakteru.

Považskou Bystricu najdeme v Trenčianskom kraji mezi městy Púchov a Bytča. Obklopuje ho krásná příroda v čele se Strážovskými vrchy, Javorníky a Súľovskými  vrchy. Nejvyšším bodem v okolí je  vrch Veľký Manín s výškou 891 metrů. Jde spíše o menší město, hostí něco přes 40 000 stálých obyvatel, bydlících v 11 městských částech.

Historie města

Považská Bystrica

První písemná zmínka pochází z roku 1316 a jen o několik desítek let byly Považské Bystrici uděleny tzv. městské výsady. Z této doby pochází také nejznámější památka Považský hrad, který nechvalně proslavili Jan a Rafeal Podmanickí pořádající z něj loupežné výpravy. Paradoxem je, že v tomto čase město velmi prosperovalo. Dalších sto let ale bylo pro město nesmírně těžkých, protože stálo přímo ve středu dění několika převratů a bylo několikrát vypáleno a poničeno.

Pro plánování výletů či dovolené je třeba nějaká inspirace, hodí se katalogy cestovek nebo můžete využít internetové stránky ZDE"

Další období rozkvětu zažila Považská Bystrica po druhé světové válce, což ale mělo i svoje stinné stránky. Mezi lety 1950-1980 bylo nařízeno zbourání téměř všech historických domů, takže dnes tu žádné turisticky atraktivní historické jádro nenajdete. Výstavba je mladá a dominuje v ní několik sídlišť, kde se také soustřeďuje většina městské populace.

Považská Bystrica – turistické cíle

Považský hrad

S touto stavbou je spjata prakticky celá historie města až do druhé světové války. V současné době jde o jeden z velmi dobře zachovalých příkladů tzv. torzální architektury, který je o to cennější, že v posledních 100 letech na něm nebyly prováděny žádné nešetrné rekonstrukce nebo dostavby. Jeho jedinečný vzhled tak není poškozen žádnými moderními postupy ani materiály.

Funkcionalistická budova Roľníckej vzájomnej pokladnice

Naopak hledáte-li něco veskrze moderního, nesmí vám uniknout budova Roľníckej vzájomnej pokladnice (dnešní Tatra banky), která je nejkrásnějším příkladem moderního stavebního stylu ve městě.

Kostel Navštívení Panny Marie

Částečně gotická sakrální stavba zaujme na první pohled svým originálním vzhledem – každá věž kostela je totiž úplně jiná. Kostel Navštívení Panny Marie vznikl už ve 14. století, ale v roce 1941 došlo k jeho kompletní přestavbě. Vnitřní výzdoba byla však z větší části zachována a právě tu vám rozhodně doporučujeme k prohlédnutí.

Kam v okolí

I když Považská Bystrica může návštěvníkům nabídnout mnoho zajímavého, určitě se vyplatí vyrazit na výlet i kousek dál. Jen 20 km od města na vás čekají vyhlášené termální koupele Rajecké Teplice. Súľovské skály vám zase nabídnou zachovalou zříceninu Súľovského hradu a nedaleké Javorníky poskytnou mnoho příležitostí ke krásným procházkám a pěším výletům.

Další články z rubriky

Štítky: , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *