Počtem obyvatel i mentalitou se Portugalsko řadí mezi země, které se nám nejvíce podobají. Českého turistu tu přivítají také velmi příznivé ceny (na západní Evropu), osobité památky a jedinečný folklór, který spolu s milými lidmi přitáhne do země desítky tisíc turistů ročně.

Portugalsko nebo také Portugalská republika se rozkládá na Pyrenejském poloostrově v jihozápadní části Evropy. Kromě značné části pevniny k němu patří také souostroví Azory a Madeira. Jeho jediným sousedem je Španělsko, zbylé části hranic omývají vody Atlantského oceánu. Hlavním městem Portugalska je Lisabon, oficiálním jazykem portugalština. Náboženství je převážně katolické a platit můžete Eurem.

Věděli jste, že: Portugalsko je tzv. poloprezidentská republika? Vláda je sice odpovědná parlamentu jako v klasickém zřízení, ale prezident volený přímo občany má daleko větší pravomoci, než je obvyklé.

Historie a geografie

Portugalsko - EvoraHistorie Portugalska je složitá a dlouhá. Sluší e říci, že jméno země bylo odvozeno v římského Portus Cale. Římané se do této oblasti dostali po válce s Kartágem zhruba 200 let př.n.l. Během posledních 3 000 let na zde vystřídalo mnoho civilizací. Ještě před Římany to byli Féničané, Keltové, Řekové a Kartáginci a po nich Arabové. Každá kultura přispěla svou troškou k dnešní pestré podobě Portugalska.

Pro plánování výletů či dovolené je třeba nějaká inspirace, hodí se katalogy cestovek nebo můžete využít internetové stránky ZDE"

Ve 14. a 15. století se pak tato rozmanitá směs zvyků a folklóru rozšířila díky proslaveným portugalským mořeplavcům do celého světa. Oficiální vznik Portugalské republiky se datuje k 5. říjnu roku 1910. V roce 1949 patřilo Portugalsko mezi zakládající země NATO a přesně o 50 let později vstoupilo do Eurozóny.

Díky unikátní poloze Portugalska se na jeho území mísí oceánské a subtropické středomořské podnebí. Velkou část země pokrývají horská pásma. Západní a jižní část pobřeží je pak vyhlášena svými skalnatými a strmými útesy. Nejvyšším bodem je Ponta do Pico (2 351 m.n.m.).

Portugalsko – turistické cíle

Évora – perla Portugalska

V provincii Alentejo leží půvabné město, jehož počátky najdeme už v římské době. Právě Římané a později Maurové vtělili městu jeho unikátní architektonickou tvář. Rozhodně doporučujeme navštívit chrám Templo Romano, kostel São João Evangelista nebo budovu univerzity obklopenou nádhernými zahradami a kapli obloženou více než 5 000 kostmi Capela dos Ossos.

Metropole Lisabon

To elegantní moderní město skýtá mnoho možností ke kulturnímu povyražení. Srdcem Lisabonu je Baixa, čtvrť s pravoúhlou sítí ulic a dvěma lanovkami, která vyvezou návštěvníky až nad město. Doporučujeme navštívit také obrovskou sochu Ježíše Cristo Rei nebo nejstarší sakrální památku metropole katedrálu Sé.

Cabo da Roca

Skvělé místo pro všechny milovníky nádherných výhledů. 140 metrů vysoký maják zde hledí přímo na azurové modré moře a za svými zády má zelené louky pokryté množstvím květů. Pokud si potřebujete odpočinout po náročných výletech, je Cabo da Roca tím pravým místem.

Další články z rubriky

Štítky: ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *