Polsko nebo také Polská republika je stát ve střední Evropě ležící jižně od Baltského moře. Sever krajiny pokrývá množství jezer s nádhernou přírodou, jih je poznamenaný průmyslovou výrobou. Polsko je vyhledávaným turistickým cílem díky množství historických a sakrálních památek.

Hlavním městem Polska je Varšava, platidlem pak polský zlotý. Země poskytuje domov asi 38 milionům obyvatelů, což z ní činí 34. nejlidnatější stát světa. Polsko je členem Evropské unie, NATO a OSN.

Polsko - Krakow

Trocha historie

Svůj název odvozuje Polsko od kmene Polanů (Polania). Toto označení by se dalo přeložit jako „lidé obývající otevřená pole.“ Použití jména Polsko se datuje od 11. století, i když rokem založení státu je letopočet 966, kdy panovník Měšek I. přijal křesťanství. V roce 1025 se Polsko stalo království s svou nezávislost si udrželo 7. století.

Trojité dělení Polska v roce 1795 svěřilo na kusy roztržené království pod správu Pruska, Ruska a Rakouska. Znovu získalo Polsko nezávislost až po první světové válce (1918). I když v minulosti bylo Polsko zemí rozličných vyznání, dnes tvoří 90% obyvatel křesťanští katolíci a pouhá 3% vyznavači jiných náboženství. 7% obyvatel je bez vyznání.

Pro plánování výletů či dovolené je třeba nějaká inspirace, hodí se katalogy cestovek nebo můžete využít internetové stránky ZDE"

Polsko – turistické cíle

Bělověžský prales

Nejzachovalejší původní lesní celek v Evropě. Podléhá přísné ochraně, především díky unikátní populaci zubrů evropských, kteří byli už v jiných lokalitách vyhubeni. Na území Bělověžského pralesa lze nalézt i pravoslavné kostely a dokonce dvě tatarské mešity ve velmi dobrém stavu.

Marienburg

Marienburg nebo také Malbork je historické město spojené s Řádem Německých rytířů. Hrad z červených cihel ze 13. století je největší pevností v gotickém slohu na území Evropy.

Krakov

Dříve hlavní město země, dnes významné kulturní město s množstvím historických památek od renesančního hradu až po secesní divadlo. Množství hospůdek a barů v historickém centru podporuje bohatý noční život.

Mazurská jezera

Téměř tři tisíce jezer a jezírek nabízí skvělé zázemí milovníkům plachtění, rybaření a klidné letní pohody. Z turistických památek v okolí jsou významné například zámky Resel a Gizycko, barokní kostel ve Svaté Lipce nebo Hitlerův polní stan u Ketrzyna.

Lodž

Město Lodž alias polský Manchester se chlubí bohatou tradicí textilního průmyslu. Dodnes jsou zde k vidění například funkční přádelny bavlny nebo nejdelší polská ulice Piotrkowská. I v Lodži kypí bohatý noční život.

Toruň

Hrad Řádu Německých rytířů nebo Šikmá věž vábí k návštěvě rodiště Mikuláše Koperníka, jehož muzeum je zde rovněž k vidění. Proslulá je i zajímavá trasa říčního parníku.

Sloviňský národní park

I nedaleko našich hranic leží pouštní krajina s pohyblivými dunami, a to u polského jezera Lebsko. Park poskytuje útočiště celé řadě vzácných rostlin a živočichů. Poblíž leží i národopisné muzeum přímo pod širým nebem.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *