Symbol orlice se německými dějinami vine už velmi dlouho. Není tedy divu, že velkolepé sídlo postavené jako dárek pro Hitlera k jeho 50. narozeninám dostalo právě toto jméno. Tím spíše, že se opravdu vypíná na vrcholu kopce ve výšce 1834 metrů a shlíží dolů do údolí.

Orlí hnízdo bylo vybudováno nedaleko města Berchtesgadener na hranicích Německa a Rakouska. Přístupné je jak z německé tak z rakouské strany. Přístup je ovšem už mnoho let omezen jen pro pěší a turisty cestující místní kyvadlovou hromadnou dopravou.

Historie Orlího hnízda

Plány Orlího hnízda se zrodily v hlavě Martina Bormanna, který ho vymyslel jako originální dárek pro vůdce k jeho životnímu jubileu. Hitler z něj nakonec kvůli svému strachu z výšek nebyl příliš nadšený, ale o tom až později.

Orlí hnízdo v Rakousku

Orlí hnízdo bylo od začátku plánováno jako místo pro jednodenní pobyty a zcela zde chybí například ložnice. Celá stavba je vytvořena z žulových v průměru metr tlustých zdí. Hlavní místností je tzv. oktagon – osmistěnná místnost s krbem nabízející nádherný výhled do okolní krajiny. Další pokoje tvoří galerie s velkými okenními tabulemi (opět pro nadšené pozorovatele) a místnost určená pro Evu Braunovou. Postavena byla také jídelna a toalety. Z nitra hory až na vrchol vede dodnes funkční luxusní výtah.

Pro plánování výletů či dovolené je třeba nějaká inspirace, hodí se katalogy cestovek nebo můžete využít internetové stránky ZDE"

Celá stavba velkého sídla včetně 6,5 km dlouhé horské silnice trvala pouhých 13 měsíců. Za oběť jí ovšem padlo 10 dělníků, kteří se zřítili nebo byli zavaleni těžkým nákladem.

Díky faktu, že zde Hitler příliš nezdržoval (a tudíž zde nemohl plánovat válečné operace), uniklo Orlí hnízdo odvetnému bombardování spojenců, které jinak postihlo téměř všechny významné budovy, ve kterých se Hitler kdy zdržoval.

Hlavní místnost Oktagon dnes slouží jako horská restaurace. Galerii Orlího hnízda ale naštěstí lze navštívit i bez nákupu občerstvení s vysokohorskou přirážkou.

Orlí hnízdo v Rakousku – kudy nahoru

Z rakouské strany vede k tomuto turistickému lákadlu prakticky jen pěší stezka, i když velmi dobře značená.. Další možností je nasednou na vlak a vystoupit v Berchtesgadenu. Kromě pěší túry je možné se na vrchol dostat jen kyvadlovou dopravou, která začíná v zastávce Hintereck. Lístky na jízdu trvající asi půl hodiny tu prodávají ve stánku označeném jako Eagle´s Nest. Za zpáteční jízdenku zaplatí dospělí 13 Eur a děti do 12 let 7 Eur. Děti mladší čtyř let cestují zdarma.

Místní turistické centrum se snaží půlhodinovou cestu maximálně zpříjemnit. V autobuse je možné vyslechnout komentář v angličtině, němčině, francouzštině a japonštině popisující historii silnice a především úskalí její stavby. Zpáteční čas jízdy je vhodné si rezervovat ihned po výstupu z autobusu, jinak se může stát, že ve vybraném spoji nebude místo. Turistická sezóna na Orlím hnízdě v Rakousku trvá od května do října.

Další články z rubriky

Štítky: , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *