Ostrov známý díky velkolepým filmovým trilogiím Petera Jacksona Pán prstenů a Hobit, stejně jako země s nádhernou krajinou a přírodními památkami s velkou českou komunitou, která může všem českým turistům poradit, na co se při cestě na Nový Zéland připravit.

Nový Zéland leží v jihozápadní části Tichého oceánu. Sousedy nemá, pokud za toho nejbližšího nepovažujeme 2 000 kilometrů vzdálenou Austrálii. Zřízením jde o konstituční monarchii v čele s anglickou královnou Alžbětou II., které je zastoupena generálním guvernérem – sirem Jerrym Mateparaem. Hlavním městem je Wellington.

Domov zde najde přes 4 400 000 milionů obyvatel, z nichž většina se hlásí ke křesťanskému vyznání. Oficiální jazyky jsou angličtina a maorština. Měnou je novozélandský dolar (NZD).

Nový Zéland - Cathedral cave

Nový Zéland – historie a geografie

Původními obyvateli Nového Zélandu jsou Maorové. Historické záznamy o počátcích jejich osídlení neexistují, nicméně archeologické nálezy datují jejich první osadu zhruba do 9. století našeho letopočtu. První Evropan, který jeho břehy objevil, je ale znám docela přesně. Byl jím holandský mořeplavec Abel Janszoon Tasman. Mnohem více ale Nový Zéland proslavil kapitán James Cook, který k němu doplul v roce 1769.

Pro plánování výletů či dovolené je třeba nějaká inspirace, hodí se katalogy cestovek nebo můžete využít internetové stránky ZDE"

Díky Evropanům se domorodí obyvatelé dostali ke střelným zbraním, což vyústilo ve velmi smutnou kapitolu historie Nového Zélandu, tzv. mušketové války. V těch zahynulo mezi lety 1801 až 1840 asi 40 000 Maorů. Další průšvih na sebe nenechal dlouho čekat. Objev zlata roku 1961 přilákal na Nový Zéland mnoho osadníků i pochybných existencí, kteří zde toužili snadno zbohatnout. Konflikty způsobené zlatou horečkou vyústily ve vyhlášení nezávislého státu Nový Zéland (1901), který však zůstal silně ekonomicky i politicky závislým na Velké Británii, což se do dnešní doby změnilo jen málo.

Nový Zéland tvoří dva ostrovySeverní ostrov a Jižní ostrov, které odděluje Cookův záliv a mnoha dalších menších ostrovů a ostrůvků, z nichž mnohé mají statut závislých území ( Tokelau, Cookovy ostrovy nebo Niue).Díky větrům vanoucím od oceánu panuje na většině pevniny mírné a vlhké podnebí s hojnými a vydatnými deštivými srážkami. Nejvyšším bodem je Mount Cook (3 754 m. n. m.).

Guinessův rekord na Novém Zélandu: kopec Taumatawhakatangihangakoauauotamateaturipukakapikimaungahoronukupokaiwhenuakitanatahu  je zde zapsán jak nejdelší zeměpisný název na světě.

Nový Zéland – turistické cíle

Jeskyně Waitomo

Jeskynní komplex Waitomo nabízí standardní prohlídky úchvatné jeskynní výzdoby i jízdu na raftu za zpěněné jeskynní říčce. Kromě klasických tras lze zakoupit i prohlídky určené pro lezce a jeskyňáře, na kterých je třeba slaňovat nebo šplhat po výstupcích ve skále.

Wai-O-Tapu

Po tuto oblast je charakteristická povrchová sopečná činnost, která se projevuje například nádhernými gejzíry nebo horkými prameny. Vstupné je 30 NZD.

Coromandel

Půvabný poloostrov severovýchodně od Aucklandu. Turisté ho mají v oblibě především kvůli místu zvanému Hot Water Beach, který způsobuje odtékající voda ohřívající se o horkou zem. Při odlivu je tak možné vyhrabat si na pláží vlastní termální bazének.

Další články z rubriky

Štítky: , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *