Převážně hornatá krajina známá svými ledovci a divokou přírodou s hojným přírodním bohatstvím divokých horských říček. Na své si přijdou i milovníci netradičních jídel, vynikající norská kuchyně totiž čerpá své znalosti už z dob nájezdnických Vikingů, kteří sbírali dobré recepty v různých končinách světa.

Norsko nebo také Norské království skandinávský stát ležící ne severu Evropy. Své hranice sdílí s Ruskem, Švédskem a Finskem a ke svému území počítá rovněž souostroví Svalbard ležící v Arktidě (známější jako Špicberky) a ostrov Jan Mayen, který nejdeme nedaleko Islandu. Norsko nazývá svým domovem přes 5 milionů obyvatel. Hlavním městem je Oslo, platidlem koruna (NOK). Zřízením jde o unitární stát a konstituční monarchii. Oficiálními jazyky jsou norština a lokálně i sámština. Většinu obyvatel tvoří luteráni (85 %).

Norsko - východ slunce

Historie a geografie

Prvními a také nejznámějšími obyvateli nehostinné krajiny severského Norska byli Vikingové, známí svými loupeživými nájezdy. Ještě ve 14. století bylo území Norska spojeno s Dánskem. To se změnilo po rozpadu Kalmarské unie a napoleonských válkách, ve kterých Dánsko díky spojenectví s poraženou stranou o Norsko přišlo. To se pokusilo vyhlásit nezávislost, jež ale nebyla uznána a celé území připadlo Švédsko. K vyhlášení státu Norsko došlo až v roce 1905.

Pro plánování výletů či dovolené je třeba nějaká inspirace, hodí se katalogy cestovek nebo můžete využít internetové stránky ZDE"

Norsko je převážně hornaté s členitým pobřežím modelovaným četnými ledovci. Tzv. fjordy jsou velmi častým cílem turistů. Podnební podmínky jsou z velké části ovlivněny teplým Golfským proudem. Najdeme tu dva podnebné pásy – jeden odpovídá mírnému teplému podnebí západní Evropy, ten druhý spadá spíše pod studené kontinentální podnebí.

Krajina je svlažována velmi vysokým množstvím srážek, ze kterých čerpají vodu i proslavené řeky a jezera. Nejhlubším norským a zároveň i evropským jezerem je Hornindalsvatnet (514 metrů). Nejvyšší horou je Galdhøpiggen (2469 m.n.m.) v jejíž blízkosti najdeme i dva nejznámější norské ledovce – Jostedalsbreen a Jotunheimen.

Norsko – turistické cíle

Metropole Oslo

V hlavním městě je k vidění velké množství věcí. Turisty upoutá především Munchovo muzeum se zajímavými expozicemi, hrad Akershuh a park Vigelandsparken se sochami umělce Gustava Vigelanda.

Město Trondheim

Jestliže vám učarovala osobitá norská architektura, určitě nemůžete vynechat návštěvu města Trondheim. Nidaroský dóm totiž patří k nejvelkolepějším středověkým architektonickým památkám v Norsku a navíc je největším gotickým chrámem na celém území Skandinávie.

Národní park Jotunheimen

Do Norska se jezdí také za nádhernou přírodou. V největším norském chráněném území Jotunheimen (Domov obrů) můžete navštívit několik ledovců nebo se vydat na náročný výšlap na nejvyšší horu země Galdhøpiggen. Jestliže chcete spatřit hlavně vodopády, vydejte se do parku na jaře.

Další články z rubriky

Štítky: , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *