Nejlidnatější země Afriky, která většinu svých příjmů čerpá z bohaté těžby ropy. V oblasti turismu má stále co dohánět, ovšem díky tomu se na jejím území ještě stále najdou kouty, kam noha zvídavého návštěvníka zavítá jen málokdy…

Nigérii najdeme na západě Afriky u pobřeží Guinejského zálivu. Sousedí se čtyřmi státy: Beninem, Čadem, Kamerunem a Nigerem. Niger nebo také Nigerijská federativní republika je samostatná od roku 1960. Hlavním městem je Abuja, měnou Nigérijská naira. Kromě angličtiny patří mezi úřední jazyky i typické domorodé dialekty jako hausa, fulani, igbo nebo yoruba.

Historie a geografie

Nigérie

V 19. století vznikl na území Nigérie jeden z prvních států na území Afriky s vlastními psanými zákony – Sokotský chalífát. Přesně po 99 letech (v roce 1903) se ovšem i do tohoto území rozšířila britská koloniální nadvláda a na skutečnou samostatnost si země musela počkat až do roku 1960.

Název Nigérie vznikl vlastně náhodou. Jako první se objevil v deníku Times a označoval „území okolo řeky Niger,“ později se tento název vžil. Jako všechny rozvojové státy trpěla i Nigérie obrovským zahraničním dluhem. V roce 2005 se proto všřitelé z tzv. pařížského klubu rozhodli snížit její závazky o rovných 60%. Pokrytí dluhu mělo být financováno z těžby ropy. Celý dluh (cca 30 miliard USD) se zemi podařilo vyrovnat už o rok později.

Pro plánování výletů či dovolené je třeba nějaká inspirace, hodí se katalogy cestovek nebo můžete využít internetové stránky ZDE"

Nigérie je nejlidnatější zemí Afriky (na jejím území žije asi pětina všech obyvatel kontinentu). Mezi čtyři největší města patří Lagos, Kano, Ibadan a Kaduna. Nejvyšším bodem je hora Chappal Waddi.

Nigérie – turistické cíle

Lagos

Lagos je městem kontrastů. Na jednu stranu zde najdete vyspělou infrastrukturu s vysokými věžovými domy, na druhé straně se po ulicích potulují špinavé a hladové děti, které přespávají ve vracích vyhořelých aut. Ubytování je kvůli bezpečnosti doporučováno v resortu Lagos Lagoon, které se vyznačuje čistými (a po většinu roku prázdnými) plážemi, mangrovníkovými porosty a autentickými rybářskými vesničkami.

Cross River národní park

Nedotčený kousek přírody, kde přežívání unikátní poddruh gorily. Zahlédnout ho lze poměrně vzácně, množství jedinců se odhaduje okolo 250. Lesy jsou ovšem bohaté na jiné primáty. Na některých místech lze například šimpanzy nakrmit téměř z ruky.

Hora Smrti

Máte-li náladu na trochu adrenalinu a více než týden volného času, určitě se zastavte u Hory Smrti (Gangirwal), která byla pojmenována podle svých příkrých srázů. Místní se sem nikdy nevydávají, ale domorodí průvodci se dají za menší bakšiš uplatit. Čeká vás šestidenní náročný výstup, který ale kompenzuje nedotčená příroda hory. K vidění jsou například vodopády, bizarní sklaní formace, ale také divoká prasata, množství druhů ptáků, opice a louky plné motýlů.

Zaria

Město Zaria potěší všechny milovníky tradiční domorodé architektury. Zrestaurované městské brány (pozůstatek zříceného opevnění) a městský palác poskytují spolu s pestře natřenými zdobenými fasádami domů vděčné místo pro zajímavé fotografie z výletu.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *