Nejvyšší hora světa Mount Everest, tibetsky nazývaná Džomolangma a nepálsky Sagarmátha, se tyčí do nadmořské výšky 8850 metrů. Tato světově proslulá hora, která je pojmenována po britském geodetovi Gerge Everestovi, konkrétně leží v Mahálangurském Himaláji v nepálském regionu Khumbu na hranici s Čínou.

Nejvyšší hora světa Mount Everest měří dle nejnovějších výpočtů 8850 metrů.

Národní park Sagarmatha

Jižní strana nejvyšší hory světa Mount Everest zasahuje do nepálského národního parku Sagarmatha, ve kterém se nachází jedinečné přírodní bohatství v podobě fauny a flóry. Tento národní park, který byl založen v roce 1976, je mimo jiné od roku 1979 zapsán do Seznamu světového dědictví UNESCO.

Spory o výšku Mount Everestu

Spory o přesnou výšku nejvyšší hory světa se táhnou více než 150 let. Prvním měřením prošel Mount Everest již v roce 1852, kdy jej indický matematik a zeměměřič Radhanath Sikdar označil za nejvyšší horu světa.

8848 m. n. m.

Asi si vzpomínáte, že jste se v hodinách zeměpisu učili, že Mount Everest má nadmořskou výšku 8848 metrů. Tento údaj pochází z padesátých let 20. století a staví na měření a výpočtech indických zeměměřičů.

Aktuální výška Mount Everestu

V roce 1999 umístili vědci na vrcholu Mount Everestu GPS přístroj, podle kterého bylo určeno, že Mount Everest má 8850 metrů nadmořské výšky. Tento údaj je v současné době všeobecně přijímán.

Pro plánování výletů či dovolené je třeba nějaká inspirace, hodí se katalogy cestovek nebo můžete využít internetové stránky ZDE"

Mount Everest a horolezectví

Zdolat nejvyšší horu světa, Mount Everest, se tisíce horolezců snaží víc než šedesát let. V současné době je technicky nejméně obtížné vystoupit na nejvyšší horu světa jihovýchodní cestou z Nepálu.

Současným horolezcům hrají do karet i vyzkoušené cesty, pevně instalovaná lana a žebříky, lepší vybavení a také mnohem důvěryhodnější předpověď počasí.

První výstup na Mount Everestu

Kdy byla tato hora poprvé pokořena? Vrcholku Mount Everest jako první 29. května 1953 dosáhli Novozélanďan Edmund Hiller a nepálský šerpa Tenzing Norgay.

První žena na nejvyšší hoře světa

První žena, Japonka Džunko Tabei, zdolala nejvyšší horu světa klasickou jižní cestou 16. května 1975. První Evropankou, která se vyšplhala na vrchol Mount Everestu, byla v roce 1978 Polka Wanda Rutkiewiczová.

Bez umělého kyslíku

Výše uvedení dosáhli vrcholu nejvyšší hory světa s použitím kyslíkové masky. Bez použití umělého kyslíku byla Mount Everest úspěšně zdolána až v roce 1978. A to Reinholdem Messnerem a Peterem Habelerem.

První Čech na nejvyšší hoře světa

V roce 1984 pokořili vrchol nejvyšší hory světa první českoslovenští horolezci – Jozef Psotka a Zoltán Demján, a to bez použití kyslíkového přístroje. Jozef Psotka ovšem při sestupu z nejvyšší hory světa bohužel zahynul. Prvním českým horolezcem, který stanul na vrcholu Mount Everestu, byl v roce 1991 Leopold Sulovský.

Další články z rubriky

Štítky: , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *