Nejvyšší budovou světa je v současné době Burdž Chalífa, kterou najdete v Dubaji ve Spojených arabských emirátech. Tento mrakodrap, který měří 822 metrů a má 162 podlaží, byl vystavěn v roce 2009.

 Nejvyšší budovou světa je mrakodrap Burdž Chalífa, který se nachází v Dubaji.

Pojmenování nejvyšší budovy světa

Pro dubajský mrakodrap Burdž Chalífa, který je momentálně nejvyšší budovou na světě, se dříve používal název Burdž Dubaj. Tato stavba totiž byla následně pojmenována podle prezidenta Spojených arabských emirátů, šejcha Chalífa ibn Saíd al-Nahaján. Změnila tak svůj název z „Dubajské věže“ na „Chalífovu věž“.

Architekt nejvyšší budovy světa

Kdo byl hlavním architektem mrakodrapu Burdž Chalífa? Adrian Smith z renomovaného amerického koncernu Skidmore, Owings and Merril. Tento americký koncern je přitom v současné době jednou z největších světových projekčních firem, která se zabývá architekturou.

Práce na stavbě mrakodrapu

Developerem stavby mrakodrapu Burdž Chalífa, která odstartovala už 21. září 2004, byla společnost ze Spojených arabských emirátů Emaar Properties. Na stavbě mrakodrapu měla svůj podíl také americká firma CBM Engineers Inc. a stavební společnosti Samsung Constructions, BESIX a Arabtec.

Co se týká samotné stavby mrakodrapu, tuto práci vykonávali převážně dělníci z Indie, Pákistánu, Bangladéše, Filipín nebo Číny.

Pro plánování výletů či dovolené je třeba nějaká inspirace, hodí se katalogy cestovek nebo můžete využít internetové stránky ZDE"

Slavnostní otevření

Mrakodrap Burdž Chalífa, který i s anténou měří 828 metrů, byl slavnostně otevřen 4. ledna 2010. I když má 189 pater, k běžnému užití slouží pouze 163 z nich. Pokud plánujete, že na tomto mrakodrapu zavítáte na vyhlídkovou plošinu, tak počítejte s tím, že vyhlídková plošina pro návštěvníky se nachází ve 124. podlaží v neuvěřitelných 452 metrech nad zemí.

Další čísla

Jaká další čísla se vztahují k dubajskému mrakodrapu Burdž Chalífa, který je v současnosti nejvyšší budovou na světě? Celková podlahová plocha této stavby zabírá 464 511 metrů čtverečních. V této nejvyšší budově navíc naleznete celkem 57 výtahů a 8 eskalátorů.

Zajímavosti

  • Dubajský mrakodrap Burdž Chalífa je jednou z částí obrovského projektu Downtown Dubai, který investory přišel zhruba na dvacet miliard dolarů. Tento projekt zahrnuje také několik dalších mrakodrapů, velké nákupní středisko Dubai Mall a umělé jezero s vodotrysky uprostřed komplexu.
  • Během stavby, tj. v letech 2004 až 2010, nebyla konečná výška mrakodrapu Burdž Chalífa veřejnosti vůbec známa. Skutečná výška totiž byla přísně tajena kvůli konkurenci.
  • Mrakodrap Burdž Chalífa v současnosti nese kolem patnácti prestižních rekordů. A to například nejvyšší mrakodrap, nejvyšší nekotvená stavba, nejvyšší obytná stavba, budova s největším počtem pater, budova s nejmohutnější výtahovou instalací, budova s nejrychlejšími výtahy na světě, budova s nejvýše položenou vyhlídkovou plošinou, budova s nejvýše položenou mešitou nebo budova s nejvýše položeným bazénem.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *