Město, ze kterého je to na Vesuv coby kamenem dohodil, ale také místo proslulé nepoctivými taxikáři a pouliční kriminalitou. V roce 1995 byla Neapol zapsána do seznamu Světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO a už kvůli četnými památkám se určitě vyplatí ji navštívit.

Neapol leží v Itálii (tady ho znají pod jménem Napoli nebo Nápule) a je hlavním městem regionu i stejnojmenné provincie Kampánie. Jde o třetí největší město v zemi, které na 117 km2 hostí téměř 1 milion obyvatel. Pohled na Neapolský záliv s tyčícím se Vesuvem na obzoru patří mezi nejznámější italská panoramata a je tedy hojně vyhledáván fotoaparáty turistů. Ve městě se dá snadno domluvit italsky i anglicky, ovšem černou skvrnou na pověsti Neapole jsou pouliční gangy a nepoctiví taxikáři, kteří mají ještě horší pověst, než ti v naší metropoli.

Z historie Neapole

Neapol - Hrad Castel dell´OvoJméno hlavního města Kampánie pochází ze starořečtiny a doslova znamená nové město. Neapol totiž vznikla nedaleko místa, kde dříve stálo město Partenope později nazývané Partenopolis (staré město). Původními obyvateli Neapole byli Řekové. To se změnilo až v roce 326 př. n. l., kdy v průběhu sannitských válek město dobyli Římané. Poté město proslulo hlavně jako letovisko významných římských osobností v čele s několika císaři.

Pro plánování výletů či dovolené je třeba nějaká inspirace, hodí se katalogy cestovek nebo můžete využít internetové stránky ZDE"

V 16. století připravili Italy o jejich chloubu Španělé, kteří se zde udrželi až do roku 1860, kdy byla Neapol dobyta Giuseppem Garibaldim a připojena opět k Itálii. V nedávné době proslulo toto město hlavně díky odpadkové krizi v roce 2008, kdy celý svět obletěly záběry hor z odpadu v ulicích, které nebylo kam odvézt.

Neapol – turistické cíle

Hlavními cíli turistů v Neapoli je tzv. historické jádro města, zapsané i do seznamů UNESCO, za kterým v těsném závěsu následuje výstup na populární sopku Vesuv.

Hrad Castel dell´Ovo

Hrad Zlatého vejce leží na ostrůvku Megaride, který je s pevninou spojen pevnou hrází, která je oblíbeným místem fotografování čerstvých manželských párů i turistů toužících po jedinečném snímku. Hrad je možné při prohlídce projít téměř celý včetně nenáročného výstupu na věž, ze které je krásně vidět celé město.

Starověké Pompeje

Město zničené rozhněvanou horou Vesuv se díky moderním archeologickým výzkumům opět dostává na denní světlo. Restaurované budovy jsou opravdu úchvatné a stojí za to zaplatit za vstup do areálu celých 13 EUR. Průvodce tu nenajdete, ale lze s půjčit záznamové zařízení s nahranými zajímavostmi (bohužel nikoli v češtině).

Národní park a výstup na horu Vesuv

Na momentálně nečinnou sopku jezdí autobus každou hodinu, který vás za 12 EUR doveze těsně pod vrchol. Odtud už musíte pěšky, ale cesta je mírná. U kráteru se můžete potěšit vůní síry a občasným obláčkem páry uniklým zpod některého kamene. Mnohem větším zážitkem je pohled na Neapolský přístav rozkládající se přímo pod vámi.

Další články z rubriky

Štítky: ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *