Na území USA najdete celkem 58 národních parků. Nejvíce národních parků se nachází na Aljašce a v Kalifornii a dále v Utahu nebo Coloradu. Které americké národní parky jsou ty nejznámější?

 V USA se nachází Yellowstonský národní park, který je nejstarším národním parkem na světě.

Great Smoky Mountains

Tento nejnavštěvovanější americký národní park, který leží v Appalačském pohoří ve státech Tennesse a Severní Karolína, vznikl v roce 1934. V roce 1983 byl zapsán do Seznamu světového dědictví UNESCO.

Do Národního parku Great Smoky Mountains každoročně zavítá osm až deset milionů turistů. Co návštěvníky tohoto národního parku nejvíce přitahuje? Možnost na vlastní oči vidět jeden z největších pralesů východu USA, který se zároveň řadí mezi nejstarší lesy na planetě Zemi.

Národní park Grand Canyon

Lákadlem americké Arizony je Národní park Grand Canyon, jehož převážnou část tvoří právě proslulý Velký kaňon (Grand Canyon), podle kterého je tento národní park pojmenován. Grand Canyon, jenž je největším a nejznámějším kaňonem světa, modelovala řeka Colorado takřka dva miliony let.

Yellowstonský národní park

V amerických státech Wyoming, Montana a Idaho najdete nejstarší národní park na světě. Jde o Yellowstonský národní park, na jehož území o rozloze 8980 kilometrů čtverečních se nachází jezera, kaňony, řeky, pohoří, vodopády, erodované lávové proudy a také gejzíry. Nutno podotknout, že dvě třetiny gejzírů planety Země jsou právě v této oblasti.

Pro plánování výletů či dovolené je třeba nějaká inspirace, hodí se katalogy cestovek nebo můžete využít internetové stránky ZDE"

Old Faithful: Nejznámější gejzír

Nejznámějším gejzírem Yellowstonského národního parku je Old Faithful, který více než 120 let v kuse tryská zhruba po 64,5 minutách do výšky od 32 do 56 metrů. K dalším známým gejzírům tohoto parku patří gejzír Steamboat nebo Giant Geyser.

Yosemitský národní park

V horách Sierry Nevady na východě střední Kalifornie se rozprostírá Yosemitský národní park. Pro tento park, který je proslulý nádhernými přírodními scenériemi, jsou typická žulová skaliska, vodopády, sekvojové lesy a velký výskyt různorodých živočichů a rostlin.

Nejvyšší žulový monolit

Turisticky nejnavštěvovanější v rámci tohoto národního parku je Yosemitské údolí táhnoucí se podél řeky Merced, dále Yosemitký vodopád, vodopád Bridalveil Fall neboli Nevěstin závoj, nebo El Capitan, což je nejvyšší žulový monolit na světě pyšnící se výškou 1095 metrů.

Druhý nejstarší národní park

V Kalifornii se rovněž nalézá druhý nejstarší národní park USA, Národní park Sequoia, který byl založen v roce 1890. Co je hlavním důvodem speciální ochrany tohoto území? Stromy s názvem sekvojovec obrovský. V Národním parku Sequoia totiž roste největší strom světa Generál Herman, který má podle odhadů vědců už 2700 let! Dále se zde nachází další čtyři z devíti nejvyšších stromů na světě.

Bryce Canyon: Unikátní skalní město

Hlavním tahákem Národního parku Brace Canyon, jenž se na 145 kilometrech čtverečních rozprostírá v americkém státu Utah, je unikátní skalní město o rozloze 5 na 19 kilometrů. Součástí tohoto unikátního města jsou skalní věže, brány nebo oblouky nejrůznějších tvarů.

Další články z rubriky

Štítky: , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *