V České republice najdete celkem čtyři národní parky. Nejstarší z nich je Krkonošský národní park, který byl vyhlášen v roce 1963. Nejmladším českým národním parkem je Národní park České Švýcarsko vyhlášený v roce 2000. K dalším dvěma českým národním parkům patří Národní park Šumava a Národní park Podyjí.

V Českém Švýcarsku narazíte i na pískovcové skály.

Krkonošský národní park

Krkonošský národní park neboli KRNAP zasahuje na severu Čech do okresů Trutnov, Semily a Jablonec nad Nisou. Jeho severní část přiléhá k polské státní hranici, za níž na tento český národní park navazuje polský Karkonoski park narodowy, který vzniknul již v roce 1959.

Sněžka: Dominanta národního parku

Dominantu krkonošského národního parku tvoří Sněžka, která je se svými 1603 metry nadmořské výšky zároveň nejvyšší horou České republiky. Vrcholek této hory, přes který vede česko-polská hranice, je častým turistickým cílem. A to i díky tomu, že je z něj překrásný panoramatický výhled do okolí.

Národní park Šumava

Národní park Šumava, který je největším českým národním parkem, byl vyhlášen v roce 1991. Tento národní park, který se rozprostírá na jihu Čech, vznikl z části území původní Chráněné krajinné oblasti Šumava. Za zmínku stojí, že první snahy o vyhlášení přírodního parku Šumava sahají už do roku 1911.

Zelené srdce Evropy

Zelené srdce Evropy, tímto názvem je Národní park Šumava často označován proto, že je jedním z největších souvislých komplexů lesa ve střední Evropě. Zahrnuje konkrétně rozsáhlá rašeliniště, smrkové a bukové pralesy, horské louky, nespoutané řeky či ledovcová jezera. Je rovněž domovem desítek ohrožených druhů rostlin a živočichů, například tetřeva hlušce nebo orla skalního.

Pro plánování výletů či dovolené je třeba nějaká inspirace, hodí se katalogy cestovek nebo můžete využít internetové stránky ZDE"

Národní park Podyjí

Národní park Podyjí, který je v současné době jediným moravským národním parkem, byl vyhlášen stejně jako Národní park Šumava v roce 1991. Tento rozlohou nejmenší tuzemský národní park se rozkládá na 63 kilometrech čtverečních podél řeky Dyje, a to mezi Vranovem nad Dyjí a Znojmem.

Rakouský Thayatal

Na Národní park Podyjí navazuje na rakouské straně Národní park Thayatal, který vznikl v roce 2000. Na území tohoto rakouského národní parku se mimo jiné nachází nejmenší rakouské město Hardegg se stejnojmenným hradem.

Údolí řeky Dyje

V Národním parku Podyjí stojí za povšimnutí údolí řeky Dyje, které má kaňonovitý charakter. Řeka Dyje vytváří spoustu meandrů, jež jsou lemované skalními útvary a kamennými moři. Hodnoty parku přitom spočívají právě v celkové zachovalosti tohoto dyjského kaňonu.

Národní park České Švýcarsko

Národní park České Švýcarsko, které je českým nejmladším parkem, naleznete na jihozápadě Šluknovského výběžku. Tento park o rozloze 79,23 kilometrů čtverečních svou severní a západní stranou přiléhá k německé hranici, na kterou navazuje německý národní park Saské Švýcarsko.

Unikátní skalní útvary

Co je pro Národní park České Švýcarsko charakteristické? Především unikátní pískovcové útvary, k nimž patří skalní věže, stěny, rokle, brány města nebo bludiště. Symbolem tohoto národního parku se mimo jiné stala Pravčická brána, což je skalní brána, která vznikla v kvádrových pískovcích křídového stáří.

Pravčická brána

Pravčická brána, která se nachází zhruba 3 kilometry severovýchodním směrem od obce Hřensko, má rozpětí 26,5 metrů a výšku 16 metry. Svými rozměry jde o největší pískovcovou skalní bránu na evropském kontinentu.

Za zmínku rovněž stojí, že tato unikátní skalní brána byla vyhlášena českou národní přírodní památkou, v roce 2009 se dokonce probojovala do užšího výběru ankety New7Wonders o sedm přírodních divů světě.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *