Převážně pouštní africký stát, který se může chlubit jako jeden ze čtyř států na světě tzv. čtyřmezím – bodem, ze kterého je možné vkročit do tří dalších států. Turisticky patří mezi poměrně rozvinuté země.

Namibie zvaná také Namibijská republika je státem ležícím na západním pobřeží jižní Afriky. Sousedí s Angolou, Zambií, Botswanou a Jihoafrickou republikou. Západní pobřeží omývají vody Atlantského oceánu. Je nejméně zalidněným státem v Africe (2,6 obyvatel na kilometr čtvereční). Hlavním a zároveň nejlidnatějším městem je Windhoek. Pletí se tu namibijským dolarem a hlavním náboženství je luteránské křesťanství. Úředním jazykem je angličtina.

Namibijská vlajka patří na všech sportovních utkáních k těm nejvýraznějším. Šikmý pruh červené barvy ve středu rozděluje vlajku na zelenou a modrou polovinu a na té modré navíc svítí slunce.

Historie a geografie

Namibie

Původními obyvateli Namibie byli kmeny Damarů a Sanů. V 15. století si původně nezávislé kmeny podmanili Portugalci, čehož využily severní kmeny Ovambů, Hererů a Namů, které vyvolaly krutou válku o půdu. Vzniklé situace využili Němci a pustili se do obsazování špatně bráněného území. První povstání proti německá nadvládě přišlo v roce 1894, ale bylo surově potlačeno. Nezávislost si země získala až v roce 1990 (za vydatné podpory OSN). Lídrem národního odboje byla organizace SWAPO, která dodnes hraje v politickém životě země jasný prim.

Pro plánování výletů či dovolené je třeba nějaká inspirace, hodí se katalogy cestovek nebo můžete využít internetové stránky ZDE"

Velká část Namibie je pokrytá pouštěmi (to je také důvod nízkého zalidnění). Ta největší se jmenuje Namib, i když mnohem známější je poušť Kalahari. Mezi největší vodní plochy patří část řeky Okavango v severní výběžku země a také malý úsek toku Zambezi. Přibližně 45% území tvoří savany a pastviny s mírným klimatem.

Namibie – turistické cíle

Pobřeží koster

Severozápad Namibie je velkým turistickým magnetem. Táhne se zde přibližně 500 kilometrů dlouhý pás písečných dun se zbytky vraků lodí, kterým se nepodařilo vyhnout zdejším záludným mořským proudům. Nejúchvatněji vypadá Pobřeží koster z paluby vyhlídkového letadla.

Národní park Etosha

Solná pánev, která tvoří ústřední bod parku Etosha, je díky své velikosti vidět dokonce i z vesmíru. Typická krajina s Mopani stromy a typickými savanovými rostlinami patří k nejvděčnějším fotografickým námětům Afriky. Zvířata (například lvi, leopardi, žirafy nebo černí nosorožci) se v hojném počtu shlukují u velkých napajedel, kde je mohou návštěvníci snadno spatřit.

Walvis Bay

Největší přístavní město v Namibii se pyšní především Walvis Bay lagunou s mnoha druhy vodních ptáků a širokými možnostmi ubytování. Výletní parníky zde pravidelně pořádají oblíbené plavby za delfíny a vyhlášená je i unikátní restaurace na chůdách, kde se můžete přímo během jídla pokochat pohledem na ryby, ptáky a další obyvatele laguny.

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *