Země, kterou proslavil především neohrožený válečník má doby své největší slávy již dávno za sebou. Prozatím. Ekonomika Mongolska totiž patří k těm slibně se rozvíjejícím a (nejenom) české turisty zde uvítají i zajímavé historické památky. Mimochodem v Mongolsku lze občas narazit i na češtinu, protože patří k prioritním zemím tzv. české zahraniční rozvojové spolupráce.

Mongolsko, oficiálně Stát Mongolsko, leží ve střední Asii. Jde o vnitrozemský státní útvar hraničící s Ruskem a Čínskou lidovou republikou. Hlavním městem je Ulánbátar, měnou tugrik (MNT). Mongolsko je stát s nejmenší hustotou zalidnění na světě. I když do jeho rozlohy b y se naše republika vešla přibližně 20x, žije na jeho území pouhých 2,7 milionu obyvatel.Oficiálním jazykem je mongolština, hlavním náboženstvím budhismus několika směrů.

Historie a geografie

Mongolsko - pastevecké jurty

Právě kočovné kmeny dobyvačných Siungnů zapříčinily stavbu Velké čínské zdi ve 3. století před naším letopočtem. Nicméně až do 13. století, kdy zde vznikla Mongolská říše založená Čingischánem, existují o místní historii a kultuře jen velmi kusé zprávy, obvykle od čínských cestovatelů. Tento velkolepý stát se o století později rozpadl a místní obyvatelstvo opět upadlo do chaosu kočovnictví. I díky tomu mohla Mongolsko dobýt v 17. století Čína. Z dlouhých století represivní čínské nadvlády vysvobodilo Mongolskovyhlášení nezávislosti podporované Ruskem v roce 1921. Jde ale jen o část někdejšího historického území Čingischánova státu, zbytek území je dnes už natrvalo začleněn pod Čínu. Po vyhlášení nezávislosti převzala moc komunistická strana, která se velmi podepsala na ekonomice Mongolska, které se dodnes stěží vzpamatovává.

Pro plánování výletů či dovolené je třeba nějaká inspirace, hodí se katalogy cestovek nebo můžete využít internetové stránky ZDE"

Mongolsko je hned po Kazachstánu druhý největší vnitrozemský stát na světě. Téměř celý jeho povrch je vlastně velkou náhorní plošinou s průměrnou nadmořskou výškou přes 1 500 m.n.m. Sever a západ země pak patří vysokým pohořím Changaj, Východní Sajan a Mongolský Atlaj, kde se také tyčí nejvyšší hora Chüjten (4 374 m.n.m.). Jih a jihovýchod Mongolska patří ještě nepřátelštější krajině – pouští Gobi, která je ale bohatá na prehistorické nálezy.

Mongolsko – turistické cíle

Ulánbátar

Metropole Mongolska může na první pohled působit nudně a nevýrazně. Ale je tu k vidění například několik budhistických muzeí nebo stále funkční klášter Gandan. Ústřední státní muzeum nabízí především prehistorické nálezy z pouště Gobi, především pak dvě téměř kompletní dinosauří kostry.

Undur Dov

Tato vesnička kousek od hlavního města ukazuje život kočovníků všem, kteří o to projeví zájem. Od možnosti zapůjčení koně až po autentické ochutnávky dobových potravin a nápojů, které sdílní vesničané ještě okoření příběhy z každodenního života. Angličtiny je dze ale pomálu, proto je dobré vybavit se ještě v Ulánbátaru průvodcem. Za shlédnutí stojí i (již bývalý) budhistický klášter Manzushiri a pokud si svou dovolenou naplánujete na podzim, můžete se účastnit i nádherného festivalu Tsam Mask. Možno domluvit i ubytování v jurtách.

Kharkhorin

Bývalé hlavní město Mongolska se může pochlubit především budhistickými památkami. Místní obyvatelé jsou velmi pohostinní a o pozvání na čaj nebo něco ostřejšího není nouze. Navštívit doporučujeme především velkolepý chrámový komplex Erdenedzú a Paleontologické muzeum dinosaurů.

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *