Patří k nejmenším a nejchudším státům Evropy a válečné bombardování ho připravilo o většinu historických památek. Vnitřní politická situace se dodnes zcela neustálila. Přesto si Moldavsko každým rokem vybírá za svůj cíl stále více a více turistů. Lákají je především prohlídky vinic a ochutnávka dobrého vína, kterým je Moldavsko proslavené.

Moldavsko je malá republika ležící mezi Ukrajinou a Rumunskem. Poskytuje domov asi 4 milionům obyvatelů. Hlavním městem je Kišiněv a oficiálním platidlem moldavské leu (lei), česky moldavský lev. Až do roku 2013 byla oficiálním jazykem moldavština, nejvyšší soud však zkonstatoval, že se svou gramatikou a výslovností až příliš podobá rumunštině, proto bylo od tohoto označení upuštěno. V zemi se tedy oficiálně domluvíte rumunštinou, neoficiálně pak ještě ruštinou a gagauzštinou. Méně často je Moldavsko označováno názvem Moldávie,  který nepřesně vychází z historického označení tamějšího území.

Moldavsko

Neexistující  stát a vnitřní hranice

Ke vstupu do Moldavska není od roku 2006 potřeba vízum, stačí jen podat žádost přímo při vstupu do země. Délka pobytu je omezena na 90 dní v jednom půlroce. V současnosti se Moldavsko dělí na 32 okresů a tři městské autonomní celky (Kišiněv, Bălți a Tighina). Černou skvrnou na pověsti státu jsou dvě částečně autonomní území: Gagauzsko a Podněstří. Právě Podněstří je centrem mezinárodních sporů. Toto území se od oficiální správy Moldavska odtrhlo po vleklých bojích v roce 1992. Dodnes nebyla Podněsterská moldavská republika uznána žádným státem a organizací světa. Přesto má svou vládu, soudy a samozřejmě měnu – podněsterský rubl.

Pro plánování výletů či dovolené je třeba nějaká inspirace, hodí se katalogy cestovek nebo můžete využít internetové stránky ZDE"

Celníci v nenápadných budkách umístěných na hranicích neexistujícího státu poptávají po neznalých turistech takzvané všimné. Nemají na něj nárok, ale většina návštěvníků ho raději zaplatí, než aby se s úředníky hádali. Ke vstupu na toto území patří i vyplnění krátkého formuláře.  Hlavním městem Podněstří je Tiraspole, které působí se sochou Lenina na centrálním náměstí spíše jako zapomenutý sovětský Skanzen.

Moldavsko – turistické cíle

Kišiněv

Hlavní město bylo díky spojeneckému bombardování připraveno o většinu architektonických památek, historické centrum města tu proto nenajdete. Přemíru betonových domů a asfaltových ulic se snaží vykompenzovat krásnými a rozlehlými parky, díky kterým je Kišiněv nazýván nejzelenějším městem Evropy.

Cricova

Městečko Cricova je centrem Moldavské vinařské kultury (pochází odtud i stejnojmenná značka nejlepších moldavských vín). Návštěva místních vinic a sklípků je spíše zábavou pro bohatší turisty, protože hodinová exkurze na nejlepších vinicích stojí i několik desítek eur. Vinné sklípky jsou naopak přístupné každému a ceny některých vín velmi příznivé.

Saharna

Saharna je nejznámější poutnické místo Moldavska. Podle legendy se na místní skále zjevila sama Panna Marie a zanechala zde otisk nohy. Navštívit lze krásný klášterní komplex, bazénky s léčivou vodou i přilehlý přírodní park.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *