Pokud byste je hledali na mapě, museli pootočit glóbus tam, kde je pevniny opravdu málo. Leží totiž na stejnojmenném souostroví v Tichém oceánu. Turisty sem láká především nedotčená příroda a potápění na korálových atolech.

Prezidentskou republiku Marshallovy ostrovy najdeme v Mikronésii, ležící ve střední části Tichého oceánu. Jejich nejbližším sousedem jsou Filipíny (3 000 km), dále pak Japonsko, Papuy-Nová Guinea, Nový Zéland a Havaj. Hlavním městem je Majuro. Počet obyvatel je odhadován okolo 60 000. Hlavním jazykem je marshallština, ale domluvíte se i anglicky. Většina obyvatel patří k protestantským katolíkům a platidlem je americký dolar.

Historie a geografie

Marshallovy ostrovy

Jen málokterý stát má tak skromné poznatky o své dávné historii jako právě Marshallovy ostrovy. Víme jen, že první osadníci sem připluli zhruba mezi 3 000 – 2 000 lety př. n. l. V 16. století se sem jak první doplavili Španělé, ale ostrovy zůstávaly i přesto poměrně dlouho mimo oblast zájmu většiny cestovatelů. Byly pojmenovány teprve v roce 1799 a to podle kapitána Johna Marshalla, který se je vydal podrobně prozkoumat. Dlouho byly Marshallovy ostrovy pod správou Němců, během první světové války je získalo Japonsko, aby o ně při druhém světovém konfliktu zase přišlo. Nakonec byly vyhlášeny nezávislým distriktem pod správou USA a skutečná nezávislost přišla v roce 1986.

Pro plánování výletů či dovolené je třeba nějaká inspirace, hodí se katalogy cestovek nebo můžete využít internetové stránky ZDE"

Marshallovy ostrovy tvoří přibližně 30 ostrovů různé velikosti. Rozdíly v nadmořské výšce jsou minimální – nejvyšší místem je bezejmenný bod na Likiep s výškou pouhých 10 m.n.m.m. Panuje ze vlhké tropické podnebí s průměrnou celoroční teplotou okolo 27°C. Díky své minimální výšce jsou Marshallovy ostrovy ohroženy stoupajícími vodami oceánu v souvislosti s globálním oteplováním.

Území Marshallových ostrovů jsou také neblaze proslulé jako místo, které americká armáda používala jako cvičnou střelnici. Nejznámější jsou z tohoto hlediska atoly Bikini (první jaderný test), Eniwetok a Kwajalein.

Marshallovy ostrovy – turistické cíle

Metropole Majuro

Hlavní město Marshallových ostrovů nesmí uniknout žádnému návštěvníkovi. Poskytuje rozvinutou infrastrukturu včetně nemocnice a několika bank a také množství tržišť a nezbytných stánků se suvenýry. V roce 1979 toto místo silně poškodily vlny tsunami, dnes už po nich ale stopy téměř nenajdete. Doporučujeme navštívit i dlouhé pláže zvané Laura.

Kwajalein

Na atolu Kwajalein je stále ještě dobře patrná přítomnost americké armády – žije tu více než 1 000 pracovníků s rodinami a neustále tu dochází k nejrůznějším testům, takže hlavně v noci není problém zahlédnout na obloze rychle se pohybující ohnivé těleso. Nezvaní návštěvníci tu sice nemají co dělat, ale s pomocí místních není problém ostrov alespoň na chvíli navštívit. Mnohem přístupnější jsou vraky lodí v jeho okolí, u kterých je většinou povoleno se potápět.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *