Teplé srdce Afriky, jak se Malawi často říká, je ideálním místem pro turisty, kteří touží spíše po krásách nedotčené přírody než výdobytcích moderní civilizace. Tristní dopravní spojení bohatě vynahrazují četné národní rezervace a parky se zajímavou faunou a flórou.

Malawi nebo také prezidentská republika Malawi je vnitrozemský stát v jihovýchodní části Afriky. Přímo sousedí se Zambií, Mosambikem a Tanzánií. Hlavním městem je Lilongve, platí se zde malawijskou kwachou. Úředním jazykem je angličtina a to i přesto, že 65% obyvatelstva tvoří původní kmenoví Malawijci.

Historie a geografie

Malawi

První známky osídlení v Malawi byly nalezeny v blízkosti stejnojmenného jezera. Od 17. století bylo celé území pod přímým vlivem společenství arabských východoafrických emirátů. Od roku 1891 získali nadvládu nad územím Britové a vytvořili zde kolonii jménem Ňasko. Jejich přítomnost ale netrvalo dlouho. Už v roce 1964 získala republika Malawi nezávislost. Poměrně slibný hospodářský rozvoj ukončilo období neúrody a hladomoru v polovině 90. let. Od té doby se země potýká se sociálními i hospodářskými problémy.

Významnou část území Malawi zabírá Velká příkopová propadlina, která se táhne skrz celé území od severu k jihu a jejíž dno je zaplaveno známým jezerem Malawi (třetí největší v Africe). Jihovýchod a severozápad zabírají vysoká pohoří. Nejvyšším bodem je Sapitwa (3 002 m.n.m.) v pohoří Shire Highlands.

Pro plánování výletů či dovolené je třeba nějaká inspirace, hodí se katalogy cestovek nebo můžete využít internetové stránky ZDE"

V okolí jezera Malawi je podnebí tropické a vlhké, s narůstající výškou se mění v chladnější horské s menším úhrnem srážek. Klimaticky mírné náhorní plošiny a zalesněná úbočí hor jsou ideální k pěstování čajových keřů. Kromě čaje se zde pěstuje také tabák (hlavní vývozní komodita) nebo rýže, cukrová třtina a bavlna. Významný je i rybolov v jezeře Malawi, které je známé pestrou biodiverzitou. Obchodování je velmi obtížné, protože do Malawi vede jen velmi málo silnic a železnic.

Malawi – turistické cíle

Národní parky

V zemi se nachází celkem 9 národních parků. Lake Malawi National Park chrání velký úsek vodní hladiny jezera Malawi a ke spatření jsou tu například tradiční domorodé vesnice, ve kterých obyvatelé stále ještě loví ryby tradičním způsobem za pomoci rákosových člunů. Mwabvi Wildlife Reserve je zase skvělým místem pro všechny obdivovatelem obyvatel afrických savan, jakými jsou například gepardi nebo antilopy, kteří jsou zde chráněni před zákeřnými puškami lovců.

Lilongve

Hlavní město Malawi je zajímavým turistickým cílem. Je rozděleno na dvě části. City Centre poskytuje nezbytné turistické zázemí včetně banky nebo hotelů, Old Town zase nabízí možnost nákupu na tradičních trzích a procházky křivolakými uličkami.Obyvatelé zde jsou velmi milí a není třeba se bát ani pozvání na čaj, které přichází často.

Natural Sanctuary

Doslova Svatyně přírody – velký lesopark ležící na řece Lingadzi. Je přístupný především pěšky a nechybí turistické centrum a množství informačních cedulí o místní fauně a flóře psaných v angličtině. Příjemná procházka na celé odpoledne.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *