Makedonie, celým názvem Makedonská republika, je stát na severu Balkánského poloostrova. Zřízením jde o republiku v čele s prezidentem, ale nejvyšší státní pravomoce má předseda vlády. Úředním jazykem je makedonština a hlavním městem Skopje.

Makedonie je státem bez vlastního přístupu k moři. Krajina je hornatá se subtropickým kontinentálním podnebím. Mezi nejznámější pohoří patří Šar Planina na severu a pás hor Prokletije na západě. Vodstvo je zastoupeno především řekou Vardar s přítoky Bregalnice a Crna, na jihozápadě pak jezery Ohrid a Prespan. Ohridské jezero je vyhledáváno turisty pro svou čistou a průzračnou vodu s hojností ryb a dalších vodních tvorů.

Makedonie

Z historie Makedonie

Dnešní obyvatelstvo tvoří kromě Makedonců také Albánci, Turci, Srbové, Rumuni a Řekové. Tato pestrá paleta kultur prozrazuje o historii tohoto vnitrozemského státu mnohé. Do počátku 20. století byla oblast Makedonie označována jako Vardarská země nebo jednoduše jižní Srbsko. Současné území Makedonie má s tím starověkým, proslaveným hlavně vládou Alexandra Velikého, jen pramálo společného. Dnešní území státu bylo jen jedním z mnoha cípu přičleněných do velké Makedonské říše za vlády tohoto panovníka.

Pro plánování výletů či dovolené je třeba nějaká inspirace, hodí se katalogy cestovek nebo můžete využít internetové stránky ZDE"

Ve 4. století připadlo území Byzantské říši. Pak si ho na krátký čas přivlastnilo Bulharsko, aby ho poté opět dobyli Byzantinci a založili zde správní celek Monastiri. Poté krajině vládli postupně Srbové, osmanští turci a nakonec znovu Bulhaři. Identita Makedonce jako občana svébytného území byla představena až v 19. století v hnutím ne nepodobným českému Národnímu obrození. Tyto aktivity byly úspěšně dovedeny k cíli až po roce 1913, kdy byla Makedonie připojena k Jugoslávii.

Samostatná Makedonská republika byla vytvořena až v roce 1991. Vzniklá situace se příliš nelíbila zejména Řecku. Proto byla Makedonie v roce 1993 přijata do OSN, čímž bylo Řecku fakticky znemožněno vznášení jakýchkoli územních nároků.

Nejznámější makedonské památky

Ohridská oblast

Město Ohrid a stejnojmenné jezero bylo v roce 1979 zapsáno na seznam Světového kulturního dědictví UNESCO. Zdejší území patří mezi nejstarší známé osídlené oblasti v Evropě. Město bylo centrem slovanského náboženství a na zdech jeho kostelů a klášterů se nachází druhá největší sbírka byzantských ikon na světě. Významným turistickým cílem je také blízko ležící Klášter sv. Nauma a prameny řeky Černý Drin.

Skopje

Na území makedonské metropole se nachází celá řada pozoruhodných památek. Kromě historického jádra města jde například o pevnost Kale, památník Alexandra Velikého nebo Památný dům matky Terezy. Přístupné jsou i památky islámské kultury, především mešita Isa-Bey a mešita Bunte. Z kulturních cílů turisty nejlépe přivítají v Přírodovědném muzeum a Národním divadle Skopje.

Další články z rubriky

Štítky: ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *