Maďarsko je zemí dobré ho vína, lázní a samozřejmě skvělého jídla. Řada (převážně pálivých) specialit má kořeny právě zde. Původní receptury se zde stále běžně používají,není divu, vždyť podle poslední sčítání tvoří původní Maďaři více než 95% obyvatel země.

Dlouhý název pro Maďarsko zní Maďarská republika. Hlavním městem je Budapešť. Do EU vstoupilo Maďarsko v roce 2004. Je také členem OSN a NATO. Kromě Eura zde stále obchody přijímají i původní forint.

Historie a geografie

Archeologické nálezy odhalily pozůstatky prvního lidského osídlení už z doby před 500 000 lety. Později zemi obývali Keltové, a to až do doby než byla včleněna do Římské říše (provincie Pannonia). Postupné pronikání křesťanské víry zarazila v 16. století osmanská vojska. O století později převzala vládu Rakouská monarchie. Následoval vznik Rakousko-Uherska a definitivně se Maďarsko osamostatnilo v roce 1918.

Maďarsko

Převážná část krajiny je rovinatá či mírně zvlněná. Hornaté jsou pouze západní hranice země. Nejvyšším bodem je hora Kékes (1015 m.n.m.) leží v pohoří Mátra. Povodí celého Maďarska patří řece Dunaj, na jehož březích stojí i metropole Budapešť. Druhou největší řekou je Tisa. Za zmínku stojí i jezera Balaton a Velence.

Pro plánování výletů či dovolené je třeba nějaká inspirace, hodí se katalogy cestovek nebo můžete využít internetové stránky ZDE"

Podnebí v Maďarsku je kontinentální s horkými léty a studenými zimami s nepravidelnými srážkami. V posledních letech trápí krajinu častá sucha.

Maďarsko – turistické cíle

Budapešť

Metropole Maďarska nabízí velké množství pozoruhodných památek. Především jde o chrám sv. Matyáše a Řetězový most. Restaurace Rybářská bašta nabízí nádherný výhled na celé město. Je ale třeba opatřit si vždy aktuální mapu, protože názvy ulic se v Budapešti rychle mění.

Lázeňské město Sárvár

Většina památek je soustředěna v centru města. Kromě secesních a klasicistních domů je zde k vidění také několik středověkých kostelů a samozřejmě Nádasdyovský hrad s Muzeem Ference Nádasdyho a uměleckou galerií. Za návštěvu stojí i Sárvárské arboretum založené v roce 1802.

Termální lázně

Maďarské termální lázně nejsou v Evropě tak známě, jako ty slovenské a přitom mají srovnatelnou kvalitu. Známě jsou lázně Barlangfürdő u města Miskolc, které nabízejí koupel přímo v krápníkových jeskyních. Přírodní jezero s léčivou vodou a bohaté relaxační procedury nabízejí zase lázně Nyíregyháza-Sóstógyógyfürdő.

Sopronhorpács

Sopronhorpács je málo známý, přesto však nádherný klasicistní kostel ve stejnojmenné vesnici u hranic s Rakouskem. Interiér je poměrně skromný. Je to ale jedno z málo míst, kde se na vlastní oči spatřit restaurování památek tzv. analytickou metodou. Při ní se pomalu odkrývají původní části stavby. Vstupní portál a mnoho dalších částí dostalo díky této metodě svou původní románskou podobu. V našich podmínkách se tento typ obnovy památek používá jen velmi výjimečně.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *