Malá zemička v srdci Evropy ale také jediné velkovévodství na světě – to je Lucembursko. Turisté z české republiky jistě ocení komunitu Čechů, kteří v zemi žijí a dokáží poradit se znalostí místních poměrů nebo nasměrovat na nejkrásnější památky, které v Lucembursku stojí za to navštívit.

Lucembursko, oficiální názvem Velkovévodství lucemburské, je malý vnitrozemský stát ležící v západní Evropě. Jeho nejbližšími sousedy jsou Francie, Německo a Belgie. Poskytuje domov více než 500 000 obyvatel, z nichž se většina hlásí k římskokatolickému vyznání. Hlavním městem je Lucemburk. Zaplatíte zde Eurem (do roku 2002 to byl lucemburský frank).

Lucembursko - katedrála Notre Dame

Není bez zajímavosti, že od roku 1868 je Lucembursko dědičnou monarchií. Hlavou státu je velkovévoda. Lucembursko je tak jediným oficiální velkovévodstvím na světě. Na správě státu se podílí také vláda. V Lucembursku je účast při volbě vlády povinná pro každého občana, který překročil věkovou hranici 18 let.

Historie a geografie

První záznamy o státním celku na tomto území hovoří o roku 963. Šlo o lucemburské hrabství, které Karel IV. Roce 1354 povýšil na vévodství. Samostatnost si Lucembursko vydobylo až v 19. století. Poté se snažilo stejně jako Švýcarsko zastávat neutrální vládní politiku, to se všem změnilo poté, co byla země několikrát obsazena Německem. Dnes je Lucembursko členem Evropského hospodářského společenství, Severoatlantické aliance a Organizace spojených národů.

Pro plánování výletů či dovolené je třeba nějaká inspirace, hodí se katalogy cestovek nebo můžete využít internetové stránky ZDE"

Geograficky tvoří Lucembursko dvě značně odlišné části. Třetina území státu je pokryta tzv. Porýnskou břidličnatou vrchovinou, zbytek ve střední a jižní části tvoří kopcovitá krajina. Zde leží i nejvyšší bod Lucemburska Kneiff (560 m.n.m.). Známé Lucemburské vinice leží právě zde stejně jako většina bohaté vodní sítě. Přibližně třetinu země zabírají lesy.

Lucembursko – turistické cíle

Vianden

Malé městečko známé především díky malebné architektuře a rozsáhlým románsko-gotickým hradem. Za návštěvu stojí také rodný domek spisovatele Viktora Huga.

Malé lucemburské Švýcarsko

Jiné označení pro region Mullerthal, který láká turisty především pískovcovými stěnami, které na mnoha místech tvoří úchvatná sklaní panoramata, divoké skalní útvary i hluboké a nedotčené lesy. Nejlepší základnou pro turistické výletu po okolí je dobře vybavené město Echternach.

Lucemburk

Dnešní hlavní město Lucemburska sloužilo dříve jako vojenská pevnost, na což dodnes odkazuje systém hradeb a podzemních chodeb. Pro návštěvníky z České republiky je bezpochyby nejzajímavější katedrála Notre Dame ze 17. století, ve které najdeme kryptu významného českého krále Jana Lucemburského. Za návštěvu stojí také velkovévodský palác nebo obchodní třída Grand Rue. Sídlí zde i řada významných institucí, například Soudní dvůr Evropské unie, Evropský parlament nebo Evropský účetní dvůr.

Další články z rubriky

Štítky: , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *