Lotyšsko, celým jménem Lotyšská republika (lotyšsky Latvija) je prostřední z trojice pobaltských států. Je to země lesů a řek s mírným klimatem a nádhernou přírodou. Sousedí s Litvou, Běloruskem, Ruskem a Estonskem a velkou část západní hranice zabírá pobřeží Baltského moře.

Pozůstatkem z historických dob je rozdělení Lotyšska na pět kulturně-historických regionů: Kurlandia, Zemgalsko, Vidzeme, Latgalsko a Sēlija. Hlavním městem je Riga a počet obyvatel se pomalu blíží k hranici 2 300 000. Od roku 2004 je Lotyšsko členem Evropské unie, přijímanou měnou je Euro. Mezinárodní kód Lotyšska je LVA.

Lotyšsko - Dům černých hlav

Přírodní podmínky

Lotyšsko leží v nejzápadnějším cípu geografického celku známého jako Východoevropská nížina. Krajina je většinou rovinatá (většina území leží pod nadmořskou výškou 20 m. n. m.) a nejvyšším vrcholem je Gaizinkalns (311 metrů) ve Vidzemské vrchovině.

Téměř polovinu území pokrývají z velké části původní borovicové a smíšené lesy. Většina úrodné půdy se nachází v úzce ohraničeném pásmu na území Zemgalska. Neuvěřitelných 6% území Lotyšska tvoří hladina jezer a jezírek, kterých je dohromady více než 2 250. Protéká tudy asi 700 řek a říček. Největší řekou je Daugava, na které leží i lotyšská metropole Riga.

Pro plánování výletů či dovolené je třeba nějaká inspirace, hodí se katalogy cestovek nebo můžete využít internetové stránky ZDE"

Lotyšsko – turistické cíle

 

Riga

Hlavní město Riga se pyšní mnoha turistickými cíli a zajímavostmi. Patří mezi ně určitě historické secesní domy s velmi dobře zachovanými štukovými ozdobami. Mezi ty nejoblíbenější patřily květinové motivy a postavy z antických bájí. Historické centrum Rigy je také zapsáno v seznamu Světového kulturního dědictví UNESCO.

Za návštěvu jistě stojí i Katedrální náměstí a Dóm (největší církevní stavby v Pobaltí). Současná podoba evangelického chrámu pochází z přelomu 16. a 17. století.

Národní park Gauja

Největší národní park Lotyšska je známý také pod jménem Livonské Švýcarsko, které mu dali Němci obdivující jeho nedotčenou přírodu a úchvatná panoramata. Vyhlášené je především unikátním údolím s velkou spoustou přístupných jeskyní a množstvím turistických stezek, které citlivě procházejí členitou krajinou.

Zámek Rundale

Tato nádherná secesní stavba leží v blízkosti městečka Bauska. Byl hlavní rezidencí rodu Bironů, ale proslavila ho až Kateřina Veliká, která ho darovala svému milenci Valeriji Zubovovi. V roce 1991 prošel zámek i přilehlé francouzské zahrady kompletní rekonstrukcí, která ho rázem katapultovala na vrchol nejkrásnějších rezidencí v Lotyšsku. Nachází se zde několik státních expozic a v jednom z odlehlých křídel bývají ubytovávány i významné státní návštěvy.

Hrad Turaida

Pozoruhodná cihlová stavba se nachází u městečka Sigulda. Až do 18. století sloužil jako arcibiskupské sídlo, ale udeřil do něj blesk, který trefil sklad se střelným prachem a většina hradu vyletěla do vzduchu. Nyní je téměř kompletně obnoven. Kromě muzejních expozic je velmi oblíbený i výstup na hradní věž, která poskytuje nádherný výhled do okolní krajiny, hlavně na kouzelný meandr řeky Gauja.

Další články z rubriky

Štítky: , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *