Litva nebo také Litevská republika (litevsky Lietuvos Respublika) je východoevropský stát. Je nejjižnější a také největší z trojice tzv. pobaltských krajin (Litva, Lotyšsko, Estonsko). Litva je převážně vnitrozemských stát ze čtyř stran obklopený pevninou. Na severu je to Lotyšsko, na jihovýchodě Bělorusko, a na jihozápadě Rusko a Polsko.

Litva je složena ze čtyř historických regionů: Žemaiti, Aukštaiti, Dzuki a Suvalkii. První státní celek se na tomto území zformoval už v 11. století, současná Litva má svou podobu od roku 1990.

Geografické uspořádání

Litva - Hrad Trakai

Většina litevské krajiny je plocha a rovinatá díky mohutným ledovcům, které se zde nacházely v době ledové. Několik významnějších výšin mají na svědomí ledovcové morény, které ohraničují na západní přímořskou nížinu. Tyto kopce ovšem nepřesahují výšku 300 m.n.m. Podnebí Litvy je zajímavou směsicí oceánského a kontinentálního.

Území Litvy tvoří mimo jiné asi 90 kilometrů dlouhý pás písečných pláží a pobřeží, a to převážně v Kurřském zálivu. Záliv je od moře oddělen úzkým písečným poloostrovem známým jako Kurřská kosa, která je zapsána na seznamu světového přírodního dědictví UNESCO a je vyhledávaným turistickým cílem. Dalším významným prvkem krajiny jsou malá až středně velká jezera ledovcového původu (odhadem asi 3 000). Nejznámější je jezero Vištytis ležící u stejnojmenného města, které se pro svou rozmanitou faunu a flóru označuje jako „evropský Bajkal.“

Pro plánování výletů či dovolené je třeba nějaká inspirace, hodí se katalogy cestovek nebo můžete využít internetové stránky ZDE"

Litva – turistické cíle

Litva je v současné době republikou s parlamentní demokracií a přímou volbou prezidenta. Hlavním a zároveň největším městem je Vilnius. Má více než půl milionu obyvatel a rozkládá se na ploše 401 km². Ústředním bodem města je náměstí Gediminas s katedrálou vystavěnou v klasicistním stylu. Za návštěvu stojí i gotický kostel svaté Anny a věž Gediminas, jejíž schody jsou proslulé svou příkrostí. Namáhavý výstup ale odmění nádherný výhled na celou plochu města a okolní krajinu.

Oblast Kernavé patří také do seznamu UNESCO. Jde vlastně o pět kopců, mezi kterými jsou dovedně ukryté středověké stavby, často hojně pokryté rašelinou, která se zde po velmi dlouhou dobu těžila. V létě ožívá Kernavé několika kulturními festivaly.

Trakai bylo kdysi hlavním městem Litvy, dnes jde o oblíbený turistickou destinaci, protože nabízí ubytování a dobré zázemí všem návštěvníkům, které zlákala nádhera litevských jezer. Jezero Galve, na jehož břehu Trakai stojí, proslulo mnoha ostrovy a ostrůvky s bohatou historií, kterou dokládají četné historické památky, nejčastěji ze 14. století. Nejznámější z nich je hrad Trakai (jedna z nejfotogeničtějších památek Litvy), ze kterého se až do našich dob nedochovalo téměř nic. V roce 1929 přišla litevská vláda s návrhem na jeho kompletní obnovu, která byla skutečně zrealizována a završena až od dlouhých 60 let. v současné době hrad slouží jako muzeum, které ukazuje život v litevském středověku.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *