Menší město, jehož charakteristická silueta s kostelní věží se tyčí na pozadí západních Tater, může návštěvníkům nabídnout mnoho zajímavého. Příjemné prostředí a četné zachovalé památky slibují ty nejkrásnější zážitky z dovolené na Slovensku.

Liptovský Mikuláš je okresní město na severu Slovenska, centrum oblasti Liptov. Až do roku 1952 zněl celý název Liptovský Svatý Mikuláš. Nejznámější památkou je Kostel svatého Mikuláše postavený v gotickém slohu. Městem protéká řeka Váh a hostí přibližně 31 000 obyvatel, bydlících v 16 městských částech.

Historie a geografie

Liptovský Mikuláš

První písemná zmínka o Liptovském Mikuláši pochází z roku 1286. Dozvídáme se z ní, že tehdy šlo jen o malé osídlení s kostelem obklopeným několika málo domky. Teprve v první polovině 14. století si město vydobylo díky své poloze výhodné obchodní postavení a v roce 1677 se stalo dokonce kulturním i mocenským centrem celého okresu. Milovníkům historie se však do paměti nejvíce zapsal rok 1713, kdy zde vyhasl život legendárního slovenského zbojníka Juraje Jánošíka. V roce 1945 bylo město téměř zničeno během tzv. bitky o Liptovský Mikuláš. Obyvatelé však většinu škod velmi rychle odstranili.

Pro plánování výletů či dovolené je třeba nějaká inspirace, hodí se katalogy cestovek nebo můžete využít internetové stránky ZDE"

Liptovský Mikuláš leží v nádherné Liptovské kotlině, obklopené vrcholky Západních Tater na severu, Nízkých Tater na jihu a Chočskými vrchy na severozápadě. Většina původního osídlení byla umístěna na pravé straně řeky Váh. Později byla v těsné blízkosti města vybudována nádrž Liptovská Mara.

Liptovský Mikuláš – turistické cíle

Kostel svatého Mikuláše

Nejznámější dominanta města stojí v jižní části Náměstí Osvoboditelů. Jeho základy byly položeny v roce 1280 v gotickém slohu, v průběhu 15. století pak byla celá stavba rozšířena, upravena a zaklenuta. Ceněné jsou především architektonické detaily v interiéru a malby ze začátku 20. století od umělců J. Hanula a J. Škorváka.

Židovská synagoga

Současná klasicistní stavba z roku 1842 vyrostla na místě starší stavby. Nejzajímavějším prvkem je tetragrammaton JHVH umístěný uvnitř.

Bývalý jezuitský klášter

Najdete ho v jihozápadní části Náměstí Osvoboditelů. Tato půvabná poschoďová barokní budova dnes slouží jako sídlo neméně zajímavého Slovenského muzea ochrany přírody a jeskyňářství.

Evangelický kostel

Rovněž klasicistní stavba s neobarokními prvky. Za pozornost stojí především klasicistní kazatelna z 19. století a velký obraz nad oltářem Ježíš na kříži z téhož období.

Černý orel

Tato budova se čtvercovým půdorysem a centrálním nádvořím patří mezi národní kulturní památky. Na jejím průčelí najdete bronzovou desku L. Majerského z roku 1928. Právě na nádvoří této budovy se 1. května 1918 konala demonstrace, na níž byl poprvé vznesen požadavek na vytvoření československého státu.

Další články z rubriky

Štítky: , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *